26 marca to planowana data premiery kolejnego dużego wydania OpenOffice.org. Deweloperzy muszą się jeszcze uporać z zaledwie trzema blokerami. To dobra okazja, aby rzucić okiem na nadchodzącą wersję. Co dobrego przyniesie OO.o 3.1?

Writer

Półprzezroczysty obszar zaznaczenia

To jedna z cech mających stopniowo poprawić doznania użytkownika. Dotychczas zaznaczony obszar był podświetlany na czarno, a zabarwiony tekst stawał się nieczytelny. Pierwszą poprawkę eliminującą tę niedogodność zastosowano w Calcu 3.0.

Poziomy konturu

“Techniczni” mogą teraz zdefiniować poziom konturu i styl numerowania niezależnie od stylu paragrafu. Funkcja ta może okazać się bardzo użyteczna w przypadku tworzenia zaawansowanego spisu treści.

Odpowiadanie na notatki

OpenOffice.org 3.0 wprowadził notatki widoczne na marginesie. W 3.1 osoby współpracujące nad jednym dokumentem mogą dyskutować bezpośrednio w notatkach.
Jeśli podczas wyboru opcji Odpowiedz, jakiś tekst jest zaznaczony, staje się on cytatem (tak jak podczas odpowiadania na email).

Oprócz tego, możemy przeszukać zawartość notatek przez standardową szukałkę.

Zarządzanie linkami

W menu kontekstowym znajdziemy opcje pozwalające na bezbolesną edycję linków oraz ich kasację. Programiści dodatkowo dorzucili dwie zbędne pozycje: “otwórz” i “skopiuj link”.

Impress

Kontrola multimediów

Czasami podczas prezentacji musimy zatrzymać multimedia i coś dopowiedzieć audytorium. Przydałaby się opcja: pauza/stop > start. Nowy Impress pozwala na taką kontrolę osadzonych plików wideo. Poniższy screencast przygotował Thorsten Behrens.

Oprócz tego OpenOffice na MacOS X obsługuje przejścia 3D (funkcja ta jest znana użytkownikom Linuksa od czasów OO.o 3.0)

Chart

Płynne pozycjonowanie linii i etykiet osi

Pozycja linii i etykiet osi może być teraz płynnie zmieniana. Ustawienia pozycji można znaleźć na zakładce Positioning we właściwościach osi.

Jak pokazano na przykładzie, osie mogą teraz przechodzić przez środek wykresu, dzieląc go na 4 części.

Była to najbardziej pożądana funkcjonalność z zakresu wykresów i zdobyła około 80 głosów.

Rysowanie brakujących wartości

Czy kiedykolwiek miałeś arkusz kalkulacyjny z brakującymi wartościami?
Teraz możesz zdecydować jak wartości te, powinny być wyświetlane: czy należy pozostawić pustą przestrzeń, czy przyjąć, że wartość ta wynosi zero, czy też po prostu dalej rysować linię wykresu.

Wykresy “od prawej do lewej”

W OpenOffice.org 3.1 wykresy zostały przystosowane do prawidłowego działania w środowisku z tekstem od prawej do lewej strony. Teraz kiedy Office działa w trybie RTL wykresy także tworzone są od prawej do lewej strony.

Jeśli chcesz zmienić przystosować wyświetlanie wykresów do swoich potrzeb można zmienić wszystkie domyślne wartości oraz zdecydować o kierunku wyświetlania różnych tekstowych elementów wewnątrz wykresu. Aby skorzystać z tych możliwości, należy pamiętać o włączeniu rozszerzonej obsługi języków.

Ogólnie

Antyaliasing obiektów graficznych

Zgłoszenie to było jednym z najbardziej pożądanych. Oddano na nie 225 głosów. Prace trwały 5 lat i zmieniono/przepisano 500 tys linii kodu. Antyaliasing obsługiwany jest przez wszystkie komponenty na wszystkich platformach systemowych.

Większe unarodowienie

Nowa wersja umożliwia wyświetlanie interfejsu zgodnie z zasadami pisowni języka arabskiego i hebrajskiego tj. tak aby użytkownik czytał komunikaty od prawej do lewej strony. Poprawiono wyświetlanie kontrolek, przycisków na paskach, elementów tekstowych w wykresach, eksportowanie do HTMLa, prezentacje w Impressie i podgląd dokumentów.

Powszechniejszy Zoom Slider

Suwak pierwszy raz pojawił się we Writerze 3.0. W OpenOffice.org 3.1 w taki sam suwak będzie wyposażony Calc i Impress oraz komponenty współdzielące kod (Draw, edytor HTML).

Dodatki

▪ Ulepszenia dla deweloperów (możliwość osadzania grafik w plikach pomocy)

▪ Jeszcze lepsza integracja LanguageTool z OpenOffice ;)

▪ Nowe repozytorium szablonów (trwa jego polonizacja)

Warto nadmienić, że dodatek User Feedback, który ma pomóc w rozwoju nowego interfejsu, bez problemu współdziała z rozwojową wersją OO.o (OOO310_m3).

Więcej informacji można zdobyć sięgając do poniższych źródeł.

Źródła/więcej:
Finally: Anti Aliasing is done for OOo 3.1!
New Chart features in OpenOffice.org 3.1
New Features in OpenOffice.org 3.1, an Early Look
Feature Freeze Testing 3.1
Features planned for OOo 3.1
Base:New features in 3.1

Aktualizacja (17.03.2009): Społeczność ponownie przygotowała dobrze zbudowany spis zmian dla użytkownika końcowego.