Sabayon Linux 9

Sabayon Linux 9

przez -
2 952
Sabayon

Fabio Erculiani ogłosił wydanie systemu Sabayon Linux 9. System ten opiera się o dystrybucję Gentoo. Sabayon świetnie nadaje się do pracy w domu. Jego nowoczesny wygląd oraz prostota obsługi sprawiły, że stał się bardzo cenioną i lubianą dystrybucją. W najnowszej edycji znajdziemy jądro Linux 3.4, a do wyboru mamy kilka wersji systemu ze środowiskami graficznymi: GNOME 3.2.4, KDE 4.8.3, Xfce 4.10, zarówno 32, jak i 64 bitowe.

Sabayon 9

Jedną z ciekawszych nowości jest wstępne wsparcie systemu plików ZFS, które nie zostało w pełni zaimplementowane ze względu problemów licencyjnych. Dostępne mamy jądro Linux z PAE dla systemów 32 bitowych, które posiadają więcej, niż 3GB RAM. Z aplikacji dodano LibreOffice 3.5.3, Firefox 13, Thunderbird 13 oraz Rigo. Ta ostatnia to aplikacja graficzna do zarządzania pakietami pod systemem. Posiada RigDaemon, który jest usługą systemu dbus, niezależną bibliotekę interfejsu użytkownika oraz interfejs napisany w Gtk3.

Sabayon 9 - Rigo

Pojawił się także profil Gentoo Hardened, który odpowiada za bezpieczeństwo bazowych pakietów systemu. Planowane jest dodanie w przyszłości jądra opartego o ten profil.