Sailfish OS następcą MeeGo

Sailfish OS następcą MeeGo

przez -
9 1557
System operacyjny, systemy operacyjne

Sailfish to kolejny otwarty mobilny system operacyjny, rozwijany przez fińską firmę Jolla, zatrudniającą byłych pracowników Nokii, odpowiedzialnych za rozwój systemu MeeGo. Sailfish bazuje na systemie Linux Mer, forku systemu MeeGo który to został uśmiercony po nawiązaniu współpracy Nokii z Microsoftem.

Nokia N950 Jolla Sailfish OS

Sailfish wykorzystuje Qt oraz framework Nemo z własnym interfejsem graficznym i może być instalowany na urządzeniach z procesorami ARM i x86. Podobnie jak w przypadku MeeGo, interfejs obsługuje się głównie gestem machnięcia palcem po ekranie. Oferuje on funkcję personalizacji, dostosowania ekranu blokady oraz potrzebnych skrótów, zaś kolor menu, dostosowuje się automatycznie do koloru tapety. Miniatury wszystkich uruchomionych aplikacji są wyświetlanie na ekranie i są w pełni interaktywne.

System po raz pierwszy uruchomiono na Nokii N950, na której działał wyjątkowo płynie, pomimo że telefon wyposażony jest jedynie w jednordzeniowy procesor. Premiera systemu przewidziana jest na pierwszy kwartał 2013 roku, również w tym samym czasie mają pojawić się pierwsze urządzenia pod kontrolą systemu Sailfish OS.

9 Komentarze

  1. "System po raz pierwszy uruchomiono na Nokii N950, na której działał wyjątkowo płynie, pomimo że telefon wyposażony jest jedynie w jednordzeniowy procesor."
    Ech, pamiętam te złote czasy, gdy do uruchomienia i płynnej obsługi większości systemów operacyjnych wystarczył jeden rdzeń w procesorze :)

  2. W koncu. Ciekawe jak sie na tym bedzie spisywac plasma active, ktora jest dostepna na MER. Skoro drivery sa juz napisane to nie powinno byc wielkiego problemu. Czekam az beda dostepne w poslce bo narazie to bym sie zalapal tylko na rozowego :)

Odpowiedz