Salix OS 13.37 “Xfce”

Salix OS 13.37 “Xfce”

przez -
1 636
Salix OS

George Vlahavas ogłosił wydanie systemu Salix OS 13.37 “Xfce”, który bazuje na systemie Slackware Linux 13.37 i jest z nim wstecznie kompatybilny w kwestii repozytoriów, zarówno architektura 32 bitowa, jak i 64 bitowa. Całość działa pod kontrolą jądra w wersji 2.6.37.6 i środowiskiem graficznym Xfce 4.6.2. Domyślną przeglądarką internetową jest Mozilla Firefox 4.0.1, a pakietem biurowym LibreOffice 3.3.2, który zastąpił cały pakiet OpenOffice, włącznie z lokalizacjami. W systemie znajdziemy również Claws Mail 3.7.8.

Exaile 0.3.2 stał się domyślnym odtwarzaczem muzyki, natomiast parole 0.2.0.6 jest głównym odtwarzaczem mulitmediów. Pitivi 0.13.5 odpowiada za edytowanie zadań wideo, a Brasero 2.32 używany będzie do nagrywania nośników optycznych. Dodatkowe kodeki mogą zostać zainstalowany za pomocą jednego kliknięcia w menu Xfce: Zainstaluj kodeki multimedialne. GIMP 2.6.11 odpowiada za edycję zdjęć, a evince do przeglądania dokumentów pdf i postscript.

Menedżer pakietów można używać przez gslapt (graficzne narzędzie) lub odpowiednik linii komend slapt-get. Do całości dodano napisaną od nowa graficzną nakładkę, która wykorzystuje slapt-src (źródła pakietów) i gslapt. Oryginalny slackware’owy spkg jest odrębnym pakietem, a programy slapt-get/gslapt zotały odpowiednio przystosowane do bezpośredniej współpracy z nim. Dzięki temu została zachowana wsteczna kompatybilność ze Slackware oraz pełne możliwości spkg.

IBus zastąpił SCIM, jako domyślną platformę wprowadzenia dla języków chińskiego, japońskiego itp. IBus jest bardziej nowoczesny i powinien współpracować lepiej ze wszystkimi aplikacjami, włączając w to Mozilla Firefox. X.org został gruntownie zmieniony i nie używa już hal do konfiguracji. Indywidualne pliki konfiguracyjne znajdują się w katalogu /etc/X11/xorg.conf.d. Zaktualizowano narzędzia systemowego Salix w celu wsparcia nowego schematu konfiguracyjnego. Sterownik nouveau dla kart Nvidia został dodany do domyślnej instalacji, dzięki czemu nie będzie konieczności instalacji własnościowych sterowników.

Znajdziemy także sporo nowych programów, jak Transmission i zim desktop wiki. Dodano gtkman – przeglądarkę stron man napisaną w GTK+2, która została napisana w domu. Prócz tego pojawiło się glibc 2.13, gcc 4.5.2, perl 5.12.3 i więcej.