Salix OS 14 Xfce

7
1609
Salix OS
Salix OS

George Vlahavas ogłosił wydanie systemu Salix OS 14 Xfce, który bazuje na systemie Slackware Linux 14.0. Całość działa pod kontrolą jądra Linux 3.2.29 i środowiska graficznego Xfce 4.10. Repozytoria dystrybucji są wstecznie kompatybilne ze Slackwarem, zarówno architektura 32 bitowa, jak i 64 bitowa.

Salix OS przeszedł gruntowne przemiany od czasu wydania Salix OS 13.37 Xfce. Xfce zostało rozdzielone na wiele mniejszych pakietów, aby ułatwić ich konfigurację i instalację. Repozytoria posiadają ogromną liczbę oprogramowania, w tym sporo jest dostępnego w formie skryptów SlackBuild. Dostęp do obu form jest zapewniony odpowiednio przez slpat-get/Gslapt oraz slapt-src/Sourcery.

Instalator pozwala zainstalować Saliksa w trzech trybach: Core, Basic i Full. Domyślnie rekomendowany jest Full i zawiera on wszystko, co jest na płycie ISO. Tryb Basic instaluje tylko Xfce, razem z menedżerem pakietów Gslapt, narzędziami systemowymi oraz przeglądarką graficzną. Jest on przeznaczony dla bardziej zaawansowanych użytkowników, którzy chcą samodzielnie dostosować system do swoich potrzeb. Tryb Core skierowany został do ekspertów i instaluje tylko środowisko tekstowe, które posiada narzędzia, pozwalające na przygotowanie Saliksa, do roli serwera lub zainstalowania środowiska graficznego, według własnego uznania. Domyślnym systemem plików został XFS, ale nadal można ręcznie wybrać pomiędzy Btrfs, Ext2/3/4, ReiserFS, JFS i XFS.

Domyślną przeglądarką internetową została Midori 0.4.7, ze względu na to, że Firefox wprowadza zbyt często nowe wersje. Zdecydowano się również pozostać przy aplikacjach, korzystających z Gtk+2, ze względu na środowisko graficzne Xfce 4.10 oraz bałagan w bibliotekach Gtk+3. Wiele programów z Gnome została zastąpionych odpowiednikami z MATE i Xfce. Mowa o mate-file-archiver (Engrampa), mate-document-viewer (Atril), Xfburn. Prócz tego Claws-Mail 3.8.1, LibreOffice 3.6.3, Gimp 2.8.2, Viewnior 1.3, Parole 0.3.0.3, Exaile 3.3.0 i wiele więcej. Nadal istnieje możliwość doinstalowania aplikacji, używających Gtk+3 z repozytorium.

32 bitowe obrazy płyt CD posiadają wsparcie jedynie dla architektury i686 lub nowszej, w tym funkcję PAE. Zdecydowano się na ten krok, aby zmniejszyć rozmiar LiveCD.

Pełna instalacja Saliksa wspiera połączenia mobilne 3G, dzięki skryptowi Sakis3g, który współpracuje z menedżerem połączeń sieciowych Wicd. Prócz tego dodano do niej OpenJRE 7, a OpenJDK 7 jest dostępne z repozytorium. Znajdziemy również wtyczkę webową icedteam-web.

Programiści starają się ciągle rozszerzać zakres wspieranych języków programowania, dzięki czemu Salix stał się gotowy do pracy, jak środowisko deweloperskie. Wspierane są języki programowania C, C++, Python, Perl, Ruby, D, Haskell, Vala, Fortran, Objective CD, Ada i wiele więcej.

Poprzedni artykułDebian Sid z menedżerem uruchamiania Upstart
Następny artykułEkiga 4.0 The Victory Release
Michał Olber
Interesuję się głównie sprzętem i działaniem jego pod systemami GNU/Linux. Testuję różne dystrybucje i robię recenzje. Interesuję się działaniem sprzętu pod Linuksem, dzięki czemu wiem, jaki zestaw komputerowy wybierać :)

7 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj