Firma Sapphire znana jest z udanych konstrukcji Edge-HD, które okazje mieliśmy już testować: Testy sprzętu: Sapphire Edge-HD, Sapphire Edge-HD2, Sapphire Edge-HD3. Dwa pierwsze modele posiadały procesor Intel Atom oraz grafikę nVidia ION2, natomiast trzecia wersja otrzymała procesor AMD E-450 oraz kartę graficzną Radeon HD 6320. Dzięki uprzejmości polskiego oddziału Sapphire, tym razem do naszych testów trafił Sapphire Edge HD4 z procesorem Intel Celeron 847 oraz kartą graficzną Intel HD 2000.

Specyfikacja techniczna Sapphire Edge-HD4

Komputer został zapakowany w opakowanie o kolorystyce czarno-niebieskiej, na którym jest specyfikacja urządzenia. Producent dołącza w zestawie: komputer, kabel HDMI, zasilacz (AC 100~240V 50/60Hz,19v~3.42A 65W), przejściówka z HDMI na DVI, instrukcję szybkiej instalacji, podstawkę pod komputerek oraz płytę CD ze sterownikami. Brak natomiast pendrive’a, z którego moglibyśmy zainstalować oprogramowanie.

Cała obudowa jest w jednolitym, czarnym kolorze pokryta materiałem gumopodobnym. Mimo tego widać dość dokładnie odciśnięte palce. Z boku umieszczono przyciski Włączenia i Stanu Dysku Twardego, a tuż obok pod klapką na przedniej ściance kryją się dwa porty USB 3.0. Abyśmy mogli postawić nasz sprzęt dodano podstawkę pokrytą od dołu gumowymi wypustkami, do której można przykręcić całość. Pozwala to na odpowiednią cyrkulację powietrza, wewnątrz komputera.

Sapphire Edge HD4 - diody

Z tyłu znajdziemy dwa złącza USB 2.0, wyjście dźwięku i wejście mikrofonu, złącze D-Sub, LAN i HDMI. W zestawie umieszczono także przejściówkę z HDMI na DVI.

Procesor Intel Celeron 847 1.1 GHz
Płyta Główna Pegatron IPPCR-SS
Pamięć 4 GB DDR3
Dysk Western Digital WD3200BPVT-2, 5400obr/min
Dźwięk ALC662 rev3
Karta graficzna Intel HD Graphics 2000 @ 800 MHz
Komunikacja 1 Gbit LAN Realtek RTL8111/8168, 1Gbit WiFi IEEE 802.11b/g/n

Użytkowanie

Instalacja systemu Xubuntu 13.04 przebiegła bezproblemowo. Nie było problemów z obsługą sprzętu, wszystkie podzespoły zostały poprawnie wykryte. Aktualizacja i instalacja odpowiedniego oprogramowania, nie stwarzała większego problemu.

Sapphire Edge HD4 - w akcji

Odtwarzanie wideo w HD

Odtwarzanie materiału wideo w jakości 1080p działało płynnie. Biblioteka VA-API była zainstalowana od razu w systemie, a my musieliśmy jedynie w programie VLC wybrać opcję – Używaj dekodowania wspomaganego przez GPU. Testowaliśmy zarówno na porcie HDMI, jaki DisplayPort i trzeba było w ustawieniach dźwięku ręcznie przełączyć na odpowiednie wyjście.

Sapphire Edge HD4 - HDMI na dużym ekranie

Temperatury i pobór mocy

Komputer pobiera naprawdę małą ilość energii. W bezczynności wynik ten wynosi około 15 Watów, podczas typowej pracy od 16 do 20 Watów, a jeżeli uruchamiamy film, czy bardziej obciążamy całą jednostkę to wynik potrafi urosnąć do około 25 Watów.

Jak widzimy zastosowane chłodzenie daje sobie radę, nawet podczas dużego obciążenia. Aczkolwiek temperatury nie zachwycają jakoś szczególnie, są nader wysokie. Jedynym minusem jest dysk HDD, aczkolwiek model ten jest o wiele szybszy od Edge HD, Edge-HD2 i Edge-HD3 w kwestii procesora.

Konfiguracja testowa

Podzespół Model Dostarczył
Komputer 1 Sapphire Edge HD4 - wygląd i zasilacz

Sapphire Edge-HD4

Sapphire
Komputer 2 Sapphire Pure White Fusion E350 - płyta główna

Sapphire PURE White Fusion E350

Sapphire
Monitor ViewSonic V171S

ViewSonic V171S

OSWorld - logo kwadratowe
System operacyjny Xubuntu - nowe logo

Xubuntu 13.04

Canonical

Wyniki pomiarów

W czasie testowania używaliśmy:
System operacyjny Xubuntu 13.04, X.Org Server 1.13.3, Mesa 9.1.4, xf86-video-intel 2.21.9, rozdzielczość 1280 x 1024 piksele oraz Phoronix Testu Suite 4.8.2.

Na początek kodowanie. Widzimy, że w kodowaniu filmów Edge-HD4 wypada o wiele lepiej, aniżeli przy muzyce.

Jeżeli chodzi o wydajność procesora, nasz komputer wygrywa w każdym teście z dwuletnim sprzętem

W szyfrowaniu Edge-HD4 także ma przewagę.

W testach dysku i pamięci wygrywa zdecydowanie nasz główny bohater.

Xonotic jest bardzo ciekawym testem. Przy niskiej rozdzielczości lepszy jest Edge-HD4, natomiast przy maksymalnych ustawieniach przegrywa z Pure White Fusion E350.

W ostatnich dwóch grach wyniki były bardzo podobne. Rozgrywka nie była płynna na obu maszynach.

Podsumowanie

Komputer jak na swoją klasę jest naprawdę szybki. Porównując go do Sapphire Pure White Fusion E350, który wyszedł ponad dwa lata temu, wydajnościowo są identyczne, a w niektórych momentach Edge-HD4 nawet go przewyższa. Do pracy biurowej, oglądania filmów czy przeglądania internetu nadaje się świetnie. Odpalimy na nim nawet proste gry. Pobór mocy jest naprawdę bardzo niski, dzięki czemu nawet, jak będzie uruchomiony cały czas, to nasze rachunki za prąd nie wzrosną zbytnio.

Zalety:

  • Bardzo małe rozmiary
  • Niski pobór energii
  • Dobrze wykonana i schludna obudowa
  • Wsparcie pod Linuksem
  • Duża pojemność dysku

Wady:

  • Zwykły dysk, zamiast SSD, jednakże cena nie jest wygórowana dzięki temu
  • Brak systemu operacyjnego, szczególnie jeżeli musimy kupić sobie Windowsa 7 lub 8
  • Nie nadaje się do gier
  • Chłodzenie czasem daje o sobie znać przy dłuższym obciążeniu