SDDM – lekki menadżer logowania oparty o QML

13
2792
Software, Oprogramowanie, open source
Software, Oprogramowanie, open source

Jeden z użytkowników KDE, ogłosił że pracuje nad własnym menadżerem logowania SDDM. Jest on oparty o technologie: QML i QT 4 do tworzenia interfejsu graficznego, PAM do uwierzytelniania sesji oraz Xlib do komunikacji z X Serverem. Projekt został rozpoczęty, ponieważ w planach było przepisanie KDM – menadżera logowania KDE, ale okazało się, że potrzeba do tego zbyt wiele pracy. W założeniach projekt ma cechować się zasadą KISS, a brak zależności ze strony KDE, czyni projekt maksymalnie niezależnym od środowiska graficznego.

Na dzień dzisiejszy sddm oferuje jedynie wybór motywu, sesji, logowanie użytkownika, wyłączanie oraz restartowanie systemu. Brakuje jeszcze wielu kluczowych funkcji, takich jak hibernacja czy uśpienie systemu. Kod źródłowy dostępny jest w repozytorium github.com, a także w AUR systemu Arch Linux.

Aby wypróbować należy wykonać:

Instalujemy potrzebne zależności:
[bash]sudo apt-get install libqt4-dev libqt4-dev-bin cmake[/bash]

Pobieramy najnowszą wersję z systemu kontroli wersji GIT:
[bash]git clone git://github.com/sddm/sddm.git[/bash]

Przechodzimy do katalogu ze źródłami aplikacji i uruchamiamy kompilację:
[bash]cd sddm
cmake ./
make
[/bash]

Kopiujemy pliki do systemu plików:
[bash]cp ./sddm /usr/bin/sddm
cp ./sddm.conf /etc/
cp sddm.pam /etc/pam.d/sddm

cp sddm.service /usr/lib/systemd/system/
mkdir -p /usr/share/config/sddm
cp Xsession /usr/share/config/sddm/
chmod +x /usr/share/config/sddm/Xsession
mkdir -p /usr/share/apps/sddm/themes
cp -r ./themes/* /usr/share/apps/sddm/themes
[/bash]

Niestety nie można w tym wypadku stworzyć paczki .deb automatycznie, dlatego jesteśmy skazani na ręczne skopiowanie wszystkich potrzebnych plików. Po zainstalowaniu należy już tylko uruchomić nowy menadżer logowania przy pomocy polecenia: sddm. Należy przy tym pamiętać, aby wyłączyć lub usunąć nasz poprzedni menadżer logowania.

Poprzedni artykułZimowisko Linuksowe 2013 – Call of papers
Następny artykułTomahawk 0.6

13 KOMENTARZE

  1. Cały kde jest pomału przepisywany, w tym i kdm. Kde dostało już niezłego kopa, po prostu piszą spore fragmenty od nowa nie postarzając tych samych błędów, nie da się non stop rozwijać jednego kodu, którego założenie czegoś nie przewidziało

    • Powiedzialbym, ze nie jest przepisywany a refaktoryzowany…. GUI,gdzie pasuje, jest pzepisywane na QML – ale to tez w okolicach plasmy, a nie w aplikacjach pulpitowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj