Sessionk przyspieszy start KDE nawet o połowę

Sessionk przyspieszy start KDE nawet o połowę

przez -
22 2026
KDE

Sessionk – taką nazwę nosi nowy projekt mający na celu przyspieszyć uruchamianie pulpitu KDE. Daniel Nicoletti na swoim blogu opisał jak wygląda obecna sytuacja startu środowiska graficznego KDE oraz wyjaśnił w jaki sposób jego projekt jest w stanie poprawić sytuację skracając proces startu wszystkich komponentów takich jak KWin, KDEinit, KLauncher, czy Plasma-Desktop nawet o połowę. Efekt prac dewelopera można zobaczyć na poniższych filmach, a kod źródłowy pobrać z GIT.

Start z ekranu logowania do pulpitu w 3 sekundy z sessionk

Uruchomienie środowiska razor-qt w 4 sekundy

Uzyskanie pełnego pulpitu plazmy w 7 sekund

Możliwe, że w którymś z następnych wydań KDE zestaw poprawek Nicolettiego zostanie dodany do głównej gałęzi KDE jeśli rozwiązanie okaże się stabilne. Wtedy na wszystkich naszych komputerach odczujemy mały powiew szybkości.

22 Komentarze

 1. e dostałem chyba unbana. Dzięki admin. to co tam jak tam KDEowcy? hahaha śmieszą mnie te pseudo środowiska w których wszystko już za nas jest posadzone. prawdziwi użytkownicy Linuxa z tego nie korzystają. zaczynają od runa leśnego kończąc na własnych projektach Sosny czy Dębu.

  • "prawdziwi użytkownicy Linuxa"

   Ci nieprawdziwi na szczęście mają życie prywatne/rodzinę/obowiązki/realne życie za oknem/spacery/wycieczki rowerowe/po prostu żyją i szkoda im czasu na ślęczenie pół dnia przy tym, gdy na innym środowisku wszystko załaduje się z automatu w 7 sekund. Wiesz, jest takie coś, że utrudniać sobie życie można, tylko wiąże się z tym spora kwestia – po co?

   Jak jesteś prócz prawdziwego Linuksowca prawdziwym mężczyzną, to piecz sobie sam chleb, wytwarzaj prąd z własnej elektrowni, zbuduj sobie sam rower/samochód, a najlepiej chodź wszędzie pieszo, bo prawdziwy mężczyzna nie będzie ułatwiał sobie życia denną komunikacją. Dlaczego tego nie robisz? Czemu masz sobie folgować w realnym życiu, skoro stawiasz sobie poprzeczki w IT? :-) Aha – no i zbuduj własny PC, wydrukuj płyty główne, podzespoły – co będziesz korzystał z części wyprodukowanych przez kogoś, to przecież droga na skróty – prawdziwy komputerowiec idzie tylko pod górkę, a nie z prądem.

   —————
   Świetnie, że KDE się rozwija, może czasem crash plasmy się jeszcze ujrzy, ale to i tak jedno z fajniejszych środowisk, przy czym – wcale nie ssie tak po sprzęcie jak może się wydawać. Po odpowiednim ustawieniu tapety, efektów pulpitu – bardzo ładne środowisko

  • łuhuhuha słaby skilek co? mi edycja ~/.config/* nie zajmuje tyle żeby nie starczyło czasu realizować projektów czy ugotować zupę dla córek. więc o czym Ty gadasz? nie utożsamiaj całego środowiska linuxowego z samym sobą. mi napisanie jądra Linux zajęłoby pewnie całe życie a i tak nie wiem czy dałbym radę. ale nie twierdzę, że Linus coś tam. wieć przestań p**** i krócej pisz trochę bo i tak całego nie czytałem pierdoły jakieś

   PS założyłem nowe konto, bo tamte mam jakiegoś bana. to moje nowe konto. poza tym tamto miało słabą reputację.

  • Każdy i tak przejrzał, że jesteś trollem najzwyklejszym, piszącym teksty celowo. W zasadzie odpowiadam na Twój komentarz po raz ostatni, bo wprowadza to tylko off-topic z mojej strony do postów – niepotrzebny chaos. Możesz ogarniać .config, ale nie mój problem, jak nie ogarniasz komentarza, mającego więcej niż 4 słowa :-) I nie moja sprawa, jak jesteś nerdem bez życia z najwyżej AFK – każdy robi to co lubi :-) Ja mam przynajmniej realne życie całkiem udane i satysfakconującą pracę, a pro-skill nie jest mi absolutnie do życia potrzebny, więc powiewają mi Twoje wypociny o aircrack, nmap, skillach itp :-) Twoje teksty z początku mnie irytowały, teraz Twoja troll-magia na mnie nie działa, i tylko poprawiasz mi humor :-) Pisz więcej, przynajmniej jest z czego się śmiać :-) Cheers! :-)

  • oj jusko jusko. próbujesz tutaj wysilić swoje komóki. to źle przejrzeli jak i Ty źle przejrzałeś ;)

   bez życia? jakie bez życia. też mam satysfakcjonującą pracę, mam dziewczynę ,baa żonę, samochód mieszkanie i dwie córki. mam zegarek i multum sprzętu. drzewo posadziłem ,więc o co chodzi? a i chce Ci jeszcze coś powiedzieć; moja dupaka nie należy do tych, że jesteśmy to już przestała o siebie dbać – wręcz przeciwnie. poziom constans od czasów LO, bo raz już wykręciłem jej numer, że do dzisiaj mi to wypomina. i tutaj kolejny protip ode mnie;
   jak bierzecie dupake sobie, nie bierzcie mądrzejszej. potem bd mieli dyskusje na różne tematy i będzie walić celne kontrargumenty. fajne są słodkie i lekko głupsze od faceta – o ~20pkt IQ. wtedy mówicie A i ma być A.

  • Jeśli twoja żona jest głupsza od ciebie, a ty już jesteś niewyobrażalnie głupim młodzieżowym idiotą, to chyba musiałaby być na poziomie rozwoju pięciolatka. Jesteś z marginesu społecznego.

  • To duma dla wolnych systemów klasy UNIX, takich jak GNU/Linux bądź FreeBSD, że to właśnie one dysponują najbardziej zaawansowanym pulpitem, którym jest KDE. W szczególności GNU/Linux po 21 latach rozwoju dołączył do grona zaawansowanych łatwych i wygodnych w użyciu systemów operacyjnych przeznaczonych dla każdego. Właśnie teraz GNU/Linux, m.in. dzięki KDE, pokonuje Windows w dziedzinie używalności, Windows 8 jest zaś jawnym znakiem poddania się Microsoftu. Mac OS X również przegrywa, bo ma mało konfigurowalne środowisko. Powinieneś się z tego cieszyć i tym się chlubić, a nie kalać własne gniazdo.

  • W Linuksie jest nawet lepiej, jak chcesz znaleźć środowisko równie nieintuicyjne co ModernUI, albo mało konfigurowalne to znajdzie się odpowiedni kandydat ;)

  • No ba, ja zastąpiłem wyłączanie hibernacją.

   KDE startuje dłużej niż trwa bootowanie całego systemu do KDM. Masakra.

 2. Unity na dysku SSD ładuje mi się koło 5-6 sekund od momentu zalogowania, na dysku twardym jest dużo wolniej. Tutaj też na MacBooku jest pewnie SSD.

  • łaahhahahhhahagh człowieku Ty wiesz wogóle o czym mówisz? jakie uruchamia? W Windows8 część tego dziadostwa się tam hibernuje po prostu – patrz na próbę zamontowania via ntfs-3g partycji windowsoskiej po naciśnięciu "Zamknij". i te cudzysłowy nie są tutaj bez znaczenia. jak już chcesz w ogóle coś tutaj wtrącić nam Linuxiarzom to myśl 1000x wcześniej i zamiast porównywać do uruchamiania to albo;
   1. wyłącz szybkie uruchamianie w windows8 i wtedy się odzywaj
   2. porównuj ten szybki start do Linuxowego wznawiania z hibernacji

   poza tym KUR***A! ludzie pomyślcie trochę ja p****!! Zwróćcie uwagę, że jak Windows8 wyłączasz ekran od razu Ci wyłącza dając złudne uczucie wyłączenia – a normalnie mieli jeszcze przez <12sec. Analogicznie jest przy włączaniu – menadżer logowania pojawia się momentalnie jak najszybciej kiedy połowa usługi nie jest jeszcze odpalona i mieli dyskiem przez dobre 30sekund~!!! Więc jak już liczysz to od razu się loguj i licz np. do uruchomienia przeglądarki. a nie piszesz dyrdymały, że Windows8 uruchamia Ci się 7 sekund na zwykłym dyksu. hahahahah ja p******. dysmózgia ludzie co ja tu robie? jest tu kur**** jakiś programista C?

  • heheehe rozbawiłeś mnie. Jakie małpie okrzyki? śmieje się z głupoty tutaj co po niektórych. tam gdzie nie pisze na początku łęheheeh znaczy, że gość napisał coś naukowego, z prawidłową zawartością jeśli chodzi merytorycznie. tam gdzie pisze to po prostu się z was ryje.

  • Na stacjonarnym mój syn używa Windows 8 i nie startuje tak szybko jak piszesz. Pewnie podajesz czas powrotu z hibernacji a nie uruchomienia.

 3. Nie na wszystkich, tylko na tych z KDE (czyt. lepszych).
  I teraz nie jest tak źle. Nie obrażę się za poprawki, ale tragedii nie ma.

Odpowiedz