Shuttleworth – czas na zmiany… czas na wojnę?

Shuttleworth – czas na zmiany… czas na wojnę?

przez -
4 417
Canonical

Mark Shuttleworth, człowiek który stworzył firmę Canonical i dystrybucję Ubuntu zadeklarował, iż czas na zmiany w wyglądzie interfejsu graficznego GNU/Linux. Aby osiągnąć ten cel ma zamiar zatrudnić profesjonalnych grafików oraz specjalistów od usability. Jednak ten zespół nie będzie pracował wyłącznie nad dystrybucją Shuttlewortha, ale także będzie współpracował z twórcami aplikacji (między innymi X, OpenGL, GTK, Qt, Gnome i KDE) wchodzących w skład dystrybucji w celu wspólnego rozwoju z myślą o przyszłości.
Przy tej okazji obwieścił, iż zbliżająca się wersja Ubuntu 9.04 (Jaunty Jackalope) będzie “instalowana na milionach urządzeń w przyszłym roku”. Jest to oficjalne wypowiedzenie wojny swym największym konkurentom, czyli firmie Microsoft oraz Apple.

 • Michał Olber

  Wreszcie ktoś trzeźwo pomyślał nad tym, żeby ujednolicić środowiska graficzne. Oby to przyniosło sukces wszystkim dystrybucjom. Mam też nadzieję, że każda z nich przyjmie to środowisko do siebie :)

 • szczerb

  Wreszcie wygląda na to, że to całe Ubuntu będzie współpracować (choć ciut) z upstream'em…do tej pory nie wiadomo za bardzo co zrobili, żeby na intelu 965 z xorg-server-1.3 i sterownikiem 1.7.1 działała akceleracja dobrze. (co mnie irytuje bo mam ten właśnie układ…i nie uśmiecha mi się próbować nanosić ich patche na źródła xorg'a i kompilować to ręcznie ze źródeł…co o dziwo u paru osób też nie zadziałało)

 • szczerb

  Michał Olber:

  Wątpie, żeby założeniem było stworzenie nowego DE (Desktop Environment). Jest już ich kilka całkiem dojrzałych o różnym stopniu prostoty bądź "wszystkomania" – np KDE, Gnome, XFCE, Enlightement, LXDE. Istotne natomiast jest zagwarantowanie spójnego działania aplikacji na wszystkich z nich oraz poprawna ich współpraca z Xorg'iem. I prędzej to będzie celem projektu (jak na mój gust…).

 • Zmiany w wygladzie interfejsu? Ida w kierunku Mandrivy? Oni tylko wyglad zmieniali :)