Thomáš Matějíček ogłosił wydanie Slax 7, dystrybucji opartej o system Slackware oraz posiadającej środowisko graficzne KDE SC 4.9.3. Slax jest nowoczesnym, przenośnym i szybkim Linuksem o modułowej budowie. Przez kilkadziesiąt miesięcy prace zatrzymały się na wersji Slax 6.2.0, ponieważ programista nie miał czas na jego rozwój. Kilkadziesiąt dni temu na swoim blogu oznajmił, iż dzięki funduszom z firm P&P Software GmbH i Wisol Technologie GmbH, będzie mógł w pełnym wymiarze czasu kontynuować rozwój.

Slax 7 - ładowanie systemu Slax 7 - ekran uruchamiania

Obraz dystrybucji mieści się w około 210MB dla 32 i 64 bitowej wersji. Minimalne wymagania sprzętowe systemu to 1GHz procesor oraz 256MB RAM. Zużycie pamięci przy 1,5 GB RAM wynosi 315 – 350 MB.

Co znajdziemy w systemie Slax 7

Środowisko graficzne KDE, w pełni zoptymalizowane do działania w RAMie. Przeglądarkę internetową Firefox 17.0.1, przeglądarkę plików Gwenview 2.9.2, edytor grafiki rastrowej KolourPaint 4.9.3, komunikator internetowy Pidgin 2.10.6, odtwarzacz plików wideo SMPlayer 0.8.1, odtwarzacz muzyki JuK 3.8, edytor tekstowy Kate 3.9.3, Ark 2.19.

Slax 7 - domyślny pulpit Slax 7 - tapeta OSWorld

Dodatkowo autor przygotował dla użytkowników stylowe pendrivy Kingston DataTraveler SE9, zawierające preinstalowany Slax 7, z przewodnikiem po systemie. Cena każdego z nich to około 25 dolarów, włączenie z kosztami wysyłki na cały świat.

14 Komentarze

  • Nie no, najlepiej, żeby programiści żyjący o chlebie i wodzie rozwijali Open Source nie usłyszawszy nawet słowa "dziękuję". Często jest tak, że nie dość, że robią coś za darmochę to słyszą wręcz żądania takiej czy innej funkcjonalności.

  • Korzystam z GIMPA, Inkscape i kilku innych darmowych programów graficznych. Zrobienie w nich prostej strzałki na zdjęciu to babranie się 5 minut, żeby ją narysować przy pomocy krzywych Beziera. W Photoshopie zrobienie strzałki, zajmuje 10 sekund – jest ona wbudowana w funkcje linia :]

  • Istnieje kilka pluginów do GIMPa rysujących strzałki (pomijając, że np. Pinta robi to out-of-the-box); nawet gdyby nie istniały zapłacenie komuś za napisanie takiego pluginu byłoby tańsze niż PS. "Wszystkomającość" tego typu programów bierze się z prostej zasady: "Dodaliśmy dwa tysiące pięćset osiemnastą funkcję, musisz kupić upgrade".
   Osobiście nie instalowałbym 30dniowej wersji próbnej za każdym razem, gdy chcę narysować strzałkę…

  • Gdzie w Pincie masz robienie strzałek od razu. Nawet na grupach dyskusyjnych jest to dopiero proponowany dodatek do funkcji linia, co lekko dziwi:/ https://pinta.uservoice.com/forums/105955-generalhttps://groups.google.com/forum/?fromgroups=#!top
   Nawet ostatni sposób zrobienia strzałki nie zadziałał u mnie :/

   Co do pluginów, to mam zainstalowane wymagane wtyczki, i robiłem według kilku poradników, ale po 20 minutach sobie odpuściłem, bo skoro pobranie, zainstalowanie i zrobienie tego PS zajmie mi 10 minut, to po co się męczyć :P

  • Podam kontrprzykład: dystrybucja Cr Os Linux, brak sponsora i realnych pieniędzy, a rozwija się już 3. rok!

  • ja posiadam Cr OS Linux i go uzywam :) bardzo dobry system :) polecam ;)
   uzywam również slaxa 7 też dobry :)

 1. No, ale Slax idzie z duchem czasu i wymagania sprzętowe to ze dwa razy zwiększyli. Mimo wszystko fajnie, że jedna z najbardziej eleganckich i najbardziej praktycznych dystrybucji live wraca do gry :)

Odpowiedz