Artykuł jest zbiorem informacji na temat Bluetooth pod Linuksem. Postaram się przybliżyć czym jest Bluetooth, jakie aplikacje służą pod Linuksem do korzystania z niego oraz spróbujemy rozmawiać przez Skype, słuchać muzyki za pomocą słuchawki bluetooth jakie są dostępne do telefonów komórkowych. W artykule wykorzystam również tani, niefirmowy dongle bluetooth zakupiony na aukcji internetowej.

Bluetooth

Bluetooth (ang. „sinozęby„) – jest to standard opisany w specyfikacji IEEE 802.15.1. Jest to technologia bezprzewodowej komunikacji pomiędzy różnymi urządzeniami elektronicznymi takimi jak np. klawiatura, zegarek, komputer, laptop, palmtop, telefon komórkowy i wieloma innymi. Według specyfikacji maksymalny zasięg bluetootha to około 10 metrów, chociaż na otwartej przestrzeni można on nawet dojść do 200 metrów. Bluetooth używa fal radiowych w paśmie ISM 2,4 GHz. Zasięg urządzenia determinowany jest przez klasę mocy:

  • klasa 1 (100 mW) ma największy zasięg, do 100 m
  • klasa 2 (2,5 mW) jest najpowszechniejsza w użyciu, zasięg do 10 m
  • klasa 3 (1 mW) rzadko używana, z zasięgiem do 1 m

Instalacja

Na samym początku powinniśmy zaopatrzyć się w kilka potrzebnych programów, które posłużą nam do komunikacji poprzez bluetooth. Pierwszym z nich jest BlueZ. W dystrybucji Mandriva wydajemy polecenie jako root:

urpmi bluez

W innych dystrybucjach postępujemy analogicznie korzystając z apt-get, smart, yast, yum lub innych menadżerów pakietów. Zawsze możemy pokusić się o instalację ręczną z dostępnych źródeł. Kolejnym krokiem będzie zainstalowanie The KDE Bluetooth Framework lub GNOME Bluetooth Subsystem w zależności od tego z jakiego menadżera okien korzystamy. Jako administrator wykonujemy odpowiednie dla nas polecenie:

urpmi kbluetoothd
urpmi gnome-bluetooth

Kiedy mamy zainstalowane potrzebne pakiety uruchamiamy Centrum Sterowania Mandriva Linux i przechodzimy kolejno do zakładki System, a potem do Uruchamianie i wyłączanie usług systemowych. Tam odszukujemy bluetooth i uruchamiamy tę usługę. W wielu instalacjach systemu Mandriva, bluetooth jest instalowane domyślnie, więc nie musimy się niczym przejmować. Dla innych systemów operacyjnych oraz dla ludzi, którzy lubią zrobić wszystko sami polecam artykuł Cezarego Jackiewicza.

Zabawa z Bluetooth

KDE - KioslavesNaszą przygodę zaczniemy z aplikacją kbluetoothd lub gnome-bluetooth-manager. Uruchamiamy ją wydając polecenie:

/usr/bin/kbluetoothd/usr/bin/gnome-bluetooth-manager

Po uruchomieniu w zasobniku systemowym powinna się pojawić ikonka jednego z programów. Obsługa kbluetoothd jest bardzo intuicyjna. System sam powinien wykryć adapter bluetooth. Przeglądanie zasobów jakie znajdą się w zasięgu naszego urządzenia możliwe jest poprzez przeglądarkę Konqueror. Wystarczy w pasku adresu wpisać: bluetooth:/

Dostęp do urządzeń jest wysoce intuicyjny co przedstawia zamieszczony zrzut ekranu. Część urządzeń może wymagać hasła dostępu. Pojawi się nam wtedy specjalny komunikat z okienkiem, w którym będziemy mogli podać hasło. Dzięki aplikacji możemy wymieniać pliki z innymi urządzeniami kopiując je z jednego miejsca w drugie.

Słuchawka bluetooth

Słuchawka Bluetooth

Czas na uruchomienie słuchawki. Ja do testów wykorzystałem słuchawkę Nokia HS-26W. Na samym początku musimy upewnić się, że mamy w systemie serwer dźwięku alsa. Jeżeli tak to po instalacji słuchawki będzie ona widoczna w systemie jako kolejna karta dźwiękowa, z której będziemy mogli korzystać. Wchodzimy na stronę Bluetooth-alsa Project i pobieramy paczkę. Do kompilacji niezbędne będą nam pliki nagłówkowe jądra, libbluetooth-dev oraz libasound2-dev. Następnie przechodzimy do etapu kompilacji wydając następujące polecenia:

tar zxvf btsco-0.41.tar.gz
cd btsco-0.41
./bootstrap
./configure
make

Należy także skompilować moduł do jądra wydając następujące polecenia:

cd kernel
make
make install
depmod -e

Oczywiście możemy odpowiednie pakiety zainstalować za pomocą jakiegoś menadżera pakietów. Kolejnym krokiem będzie załadowanie modułu obsługi zestawu słuchawkowego.

modprobe snd_bt_sco

W tym momencie powinna nam się w systemie nowa karta dźwiękowa. Następnie należy wykonać polecenie

hciconfig hci0 voice 0x0060

Teraz należy włączyć słuchawkę i sparować ją z adapterem bluetooth. Najczęściej robi się to poprzez dłuższe przytrzymanie włącznika. Można też uruchomić polecenie hcitool, w celu odszukania zestawu.

hcitool scan
        Scanning ...
00:07:A4:XX:XX:XX       Nokia HS-26W

Następnie uruchamiamy program:

btsco 00:07:A4:XX:XX:XX

Jako parametr do polecenia btsco podajemy adres jaki uzyskaliśmy w poprzednim poleceniu. Czasem możemy sostać spytani o pin do słuchawki. Najczęściej jest to 0000 lub 1234. Aby przekonać się czy działa nasz zestaw wydajemy polecenie:

aplay -B 1000000 -D plughw:Headset sound.wav

Dźwięk powinien być słyszalny w słuchawce. Ponieważ zestaw widoczny jest jako kolejna karta dźwiękowa w systemie, aby używać tego zestawu należy po prostu wskazać to urządzenie dźwiękowe. Jeżeli chcemy ją wykorzystać w programie Skype, wchodzimy do Narzędzia » Opcje » Headset, wybrać odpowiednie urządzenie /dev/dsp1.

Bibliografia

Podobne artykuły

2 Komentarze

Odpowiedz