Snap – nadchodzi nowy uniwersalny format paczek dla Linuksa

9
5978
Paczki, RPM
Paczki, RPM

Canonical poinformowało, że wiele firm i dystrybucji Linuksa przystąpiło do współpracy nad uniwersalnym formatem paczek dla Linuksa o nazwie snap. Do tej pory znane nam były pakiety Snappy, współpracujące jedynie z systemem Ubuntu. Format ten pozwala na łatwe i szybkie przygotowanie paczki z programem, jej dystrybucję na dowolny system, zachowując przy tym bezpieczeństwo. Sam snap posiada wewnątrz już wszystkie wymagane przez aplikację zależności, co tym samym niweluje wszelkie niedogodności, z jakimi borykali się deweloperzy, podczas przygotowywania różnych paczek dla wielu dystrybucji.

Od teraz projekt jest skierowany do wszystkich dystrybucji Linuksa. Do współpracy dołączyli: Dell, Samsung, the Linux Foundation, The Document Foundation, Krita, Mycroft, Horizon Computing, Arch Linux, Debian, OpenWrt, Ubuntu i wielu innych. Zapewni to szybką adaptację, a być może w przyszłości wprowadzenie do wielu innych dystrybucji, poza Ubuntu.

Z systemów na których Snap działa można wymienić: Arch Linux, Debian, Fedora, Kubuntu, Lubuntu, Ubuntu GNOME, Ubuntu Kylin, Ubuntu MATE, Ubuntu Unity i Xubuntu. Trwa jeszcze walidacja na CentOS, ElementaryOS, Gentoo, Linux Mint, OpenSUSE, OpenWrt, RHEL i wielu innych.

Przygotowano także narzędzie do tworzenia snapów o nazwie Snapcraft. Na stronie wyjaśnione jest dokładnie jak to działa.

Poprzedni artykułGit 2.9 z nowymi komendami i wieloma ulepszeniami
Następny artykułMarble 1.14.1 udostępnione na system Windows
Michał Olber
Interesuję się głównie sprzętem i działaniem jego pod systemami GNU/Linux. Testuję różne dystrybucje i robię recenzje. Interesuję się działaniem sprzętu pod Linuksem, dzięki czemu wiem, jaki zestaw komputerowy wybierać :)

9 KOMENTARZE

    • Ach ci ubuntowi marzyciele oderwani od rzeczywistości :)

      Tą siłę przebicia widać po „przepchnięciu” Upstarta, Unity, Mira i innych swoich wynalazków ;)

  1. Może i sama koncepcja i wykonanie dobre, ale czekam aż wreszcie wprowadzą jakieś usprawnienia, ulepszenia i dużo nowości do Unity, bo póki co ten system stoi w miejscu, gdzie Gnome i inne środowiska się rozwijają.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj