Solus 1.0 ze środowiskiem Budgie i menedżerem pakietów eopkg

Solus 1.0 ze środowiskiem Budgie i menedżerem pakietów eopkg

przez -
6 2181
System operacyjny, systemy operacyjne

Ikey Doherty ogłosił wydanie systemu Solus 1.0. Dystrybucja została zbudowana od zera, z całkowicie własnym środowiskiem graficznym nazwanym Budgie. Czerpie ono sporo z GNOME 3, ale podobnie, jak Cinnamon czy Unity, posiada całkowicie własną sposób interakcji z użytkownikiem. Ciekawym rozwiązaniem jest centrum powiadomień i ustawień, zwane Raven. Wszystko dzięki temu jest w jednym miejscu i nie ma jako takiego bałaganu. Z minusów można wymienić dziwne czasami zachowania paneli, czy ikon w zasobniku systemowym. Z aplikacji znajdziemy: Firefox 43.0.2, Nautilus 3.18.4, Rhythmbox 3.2.1, Thunderbird 38.5.0, VLC 2.2.1.

Na koniec warto wspomnieć o całkowicie nowym systemie paczek – eopkg. Idee zostały zaczerpnięte wprost z Pacmana z Arch Linuksa, aczkolwiek jeżeli chodzi o ilość oprogramowania to jest bidnie.

Warto zapoznać się z galerią zdjęć.

6 Komentarze

    • OS X jest dla mnie absolutnym antyprzykladem srodowiska desktopowego ale musze przyznac, ze jak raz powiadomienia na panelu bocznym to strzal w dziesiatke ;) np w KDE historiapowiadomien wyjezdza z dolu, w xfce czy gnomie widac baloniki ale nie ma chyba przegladu historii.

  1. Kolejna bardzo niszowa dystrybucja Linuksa, o której za pięć lat nikt już nie będzie pamiętał. Liczą się tylko Debian,Ubuntu, Mint, Fedora, CentOS, Arch, Gentoo, Suse, a reszta to już tylko na uniwerkach itp. Szkoda tylko, że ze starych distro Slackware nie jest w stanie sprostać ciągle zmieniającej się rzeczywistości technologiczno-socjologicznej.

Odpowiedz