Z nazwą SQLite każdy zainteresowany wolnym oprogramowaniem prawdopodobnie już się zetknął. Jeśli nie to wyjaśniamy: SQLite to biblioteka umożliwiające stworzenie relacyjnej bazy danych tam gdzie wymagana jest szybkość instalacji i prostota konfiguracji. Przedstawiamy narzędzie, które pozwoli dokładniej przyjrzeć się tabelom i danym w naszej bazie. To rodzima aplikacja SQLiteStudio, autorstwa Pawła Salawy.

Trochę o SQLite

SQLite w przeciwieństwie do innych znanych baz danych, takich jak MySQL czy PostgreSQL nie działa w architekturze serwer-klient, przez co nie wymaga praktycznie żadnej konfiguracji. Ułatwia to operacje typu backup, czy powielenie bazy, bo sprowadzają się one jedynie do skopiowania pliku z danymi do nowej lokalizacji. W skrócie: instalujemy i działa, a że prostota nie musi świadczyć o banalnych zastosowaniach mówią nazwy firm, produktów i projektów, które korzystają z sqlite, między innymi przeglądarka Firefox, firma Adobe czy Apple iPhone.

Sqlitestudio - okno główne

Jak można zatem SQLite używać? Albo poprzez nasz ulubiony język programowania, który oferuje możliwość dostępu do funkcji SQLite (a oferuje to każdy liczący się język) albo poprzez manualny tryb komend, bowiem SQLite wyposażono w minimalny interfejs do manipulowania bazami i danymi. Na przykładzie wygląda to tak:

  • tworzenie pliku bazy o nazwie test: sqlite3 test
  • wywołanie pomocy z opisem możliwych komend: sqlite> .help (lub samo .h)
  • wczytanie danych z pliku SQL: sqlite> .read nazwa_pliku
  • wydanie zapytania: sqlite> SELECT * FROM tabela WHERE…..
  • wyjście z programu: sqlite> .quit (lub samo .q)

Do prostych zastosowań taki interfejs wystarczy, ale od czasu do czasu przychodzi moment, w którym chciałoby się szybko wyszukać, zmienić czy skasować większą liczbę tabel i danych. Sięgnijmy wówczas po tytułową aplikację.

Instalacja SQLiteStudio

Instalacja jest bardzo prosta, gdyż sprowadza się do pobrania pliku wykonywalnego ze strony projektu i uruchomienia go. Program działa na platformie Windows, Linux, MacOS X, Solaris oraz FreeBSD. Źródła w języku Tcl są dostępne do pobrania dla zainteresowanych. Aktualnie w fazie testów jest SQLiteStudio 2.1.0 Beta, która lada dzień powinna uzyskać status oficjalnej wersji stabilnej.

Sqlitestudio - konfiguracja Sqlitestudio - edytor tabel

Program oferuje wygodny spolonizowany interfejs, który umożliwia między innymi tworzenie tabel i przeszukiwanie danych. Sortowanie danych w tabeli odbywa się po kliknięciu w nazwę kolumny.  Mamy także możliwość:

  • tworzenia wyzwalaczy oraz indeksów
  • eksportu bazy danych do pliku SQL, XML czy HTML
  • wydawania zapytań SQL
  • kolorowania składni oraz formatowania kodu SQL

Bogate opcje konfiguracji pozwalają dostosować wygląd i zachowanie programu do naszych potrzeb i na pewno każdy kto chce wykorzystywać bazę danych SQLite, powinien spróbować pracy z SQLiteStudio.

Poprzedni artykułSteam Beta dla Linuksa – problemy licencyjne dla innych dystrybucji
Następny artykułTargi pracy – Przyszłość w IT

7 KOMENTARZE

    • Gwoli ścisłości – SqliteMan jest równie natywny, co i SQLiteStudio – obydwa korzystają z API dostarczanego przez SQLite. Co więcej, takich menadżerów SQLite jest tak na prawdę dużo więcej, w tym również płatnych, natomiast nie ma "jedynego słusznego", który byłby tworzony bądź faworyzowany przez developerów SQLite.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj