Stallman nazywa Ubuntu spywarem

Stallman nazywa Ubuntu spywarem

przez -
24 1198
Richard Stallman

Richard Stallman opublikował na swoim blogu, na stronach FSF.org wpis, w którym jawnie oskarża Ubuntu o bycie spywarem. Cały post owija się wokół sprawy z Unity Dash, które pokazuje w wynikach wyszukiwania oferty Amazonu. Kiedy Canonical wprowadzało tą funkcjonalność podczas wydań testowych, spora liczba użytkowników zaprotestowała w tej kwestii, na co szybko odpowiedział Mark Shuttlework, twierdząc że owa funkcja istniała już od dawna.

Unity Dash z propozycjami ofert Amazonu - wyszukiwanie_1

Stallman jawnie krytykuje i namawia użytkowników, aby z polecanych dystrybucji Linuksa usunąć całkowicie Ubuntu, ze względu na kod nadzorujący, zawarty w Unity.

Nie trzeba było długo czekać na reakcję ze strony firmy Canonical. W obronie Ubuntu stanął Jono Bacon, który w swoim poście stwierdził krótko, iż Richard Stallman sieje FUD (Fear, Uncertainty, Doubt) w społeczności użytkowników Linuksa, oraz że jest krótkowzroczny ze swoimi wywodami. W kilku akapitach twardo broni racji, mówiąc że prywatność i wolność to własny wybór danego użytkownika. Na koniec pada sformułowanie:

This just seems a bit childish to me.