Dotychczas omówiliśmy już podstawowe sposoby sterowania pinami GPIO w Raspberry Pi. W piątek części kursu zajmiemy się dwukanałowym sterownikiem silników DRV8835 za pomocą którego będziemy sterować dwoma mini silnikami MT62. Korzystać będziemy z modulacji PWM do sterowania prędkością obrotów silników.

Sterownik DRV8835

Sterownik DRV8835, który otrzymaliście w zestawie, wymaga (jednak) dolutowania goldpinów (na filmiku pokazujemy, jak to zrobić). Do przylutowania będziemy potrzebować lutownicy oraz kawałek cyny.

Mini silniki MT62

Mini silniki MT62 działają z napięciem od 3V do 6V, dlatego użyliśmy do prezentacji akumulatora żelowego 6V, aby zasilić silniki. Należy pamiętać aby silników nie zasilać z pinów Rasperry Pi, gdyż przy większych obciążeniach mogą one pobierać dużą ilość amperów i można przez to uszkodzić minikomputer. Użycie zewnętrznego źródła zasilania jest tutaj wręcz wskazane ze względów bezpieczeństwa.

Schemat podłączenia

Poniżej przedstawiamy schemat podłączenia układu.

851-6079

6 Komentarze

  1. „Mini silniki MT62 działają z prądem od 3V do 6V” chyba raczej z napięciem. O prądzie należało napisać w zdaniu „mogą one pobierać dużą ilość amperów”. Ech ja wiem, że chcecie dobrze, ale od braku edukacji gorsze jest uczenie głupot. A potem jeden z drugim, wyczyta w Internecie o „prądzie 6V” i nie idzie wytłumaczyć, że gada głupoty bo on ma niezawodny argument „tak napisali w internetach”.

    • To zależy. Żeńsko-męskich to w projektach feministycznych. Męsko-żeńskich – w projektach szowinistycznych. O żeńsko-żeńskich i męsko-męskich lepiej nie mówić, bo możnaby zostać oskarżonych o homofobię.

Odpowiedz