Steam Beta dla Linuksa – problemy licencyjne dla innych dystrybucji

Steam Beta dla Linuksa – problemy licencyjne dla innych dystrybucji

przez -
7 1093
Steam

Kilkanaście dni temu Valve wydało oficjalnego klienta Steam Beta dla Linuksa. Jak wcześniej wspominano, jest to zamknięty program testowy dla wylosowanych osób oraz pewnej grupy uczestników z Ubuntu Developer Summit 2012. Udostępniono odpowiednie pliki DEB dla Ubuntu, a nawet paczkę w repozytoriach AUR. I tutaj właśnie pojawił się problem z licencją.

Pierre Schmitz na liście dyskusyjnej deweloperów Archa opisał swoje zaniepokojenie w kwestii licencji z pakietem Steam. Powołuje się na punkt 1.B licencji, w którym jest opisane:

You may not, in whole or in part: copy, hotocopy, reproduce, translate, reverse engineer (with the exception of specific circumstances where such act is permitted by law), derive source code, modify, disassemble, decompile, or create derivative works based on the Program; remove any proprietary notices or labels on the Program; or attempt in any manner to circumvent any security measures designed to control access to the Program.

Jednym słowem, nie można bez odpowiedniego zezwolenia zrobić nic z pakietem, który udostępnił Valve. Daniel Wallace, który przygotował ową paczkę, twierdzi że kontaktował się z dwoma programistami, którzy zezwolili na przepakowania pakietu DEB na PKGBUILD. Po przejrzeniu wszystkich wiadomości zdecydowano, że to nie jest wystarczające potwierdzenie i należy usunąć pakiet z repozytoriów.