Steam Beta dla Linuksa

28
5131
Steam
Steam

Firma Valve po wielu zapowiedział wydała w końcu klienta Steam Beta dla systemów Linux. Jak wcześniej wspominano, jest to zamknięty program testowy dla wylosowanych osób oraz pewnej grupy uczestników z Ubuntu Developer Summit 2012. Ale jak to bywa w świecie graczy, nawet najlepsze zabezpieczenia nie utrudnią dostępu do produktu.

Steam Beta dla Linuksa - okno główne

Steam to platforma do cyfrowej dystrybucji gier, system zabezpieczeń oraz klient gry wieloosobowej, stworzony na potrzeby Valve. Zastąpiła WON, który oryginalnie służył jako system wieloosobowej rozgrywki gry Half-Life. Do pewnego okresu istniała wersja tylko dla Windows. Wraz z wydaniem wersji dla Mac OS X, kilku hakerów znalazło w kodzie, odniesienia do systemów Linux. Poszła informacja po internecie, którą Valve szybko zdementowało i potwierdziło, że nie zamierza robić wersji dla Linuksa. Ponad rok temu jednak zmieniono zdanie i zapowiedziano prace nad wersją dla systemu Ubuntu, zatrudniając od razu kilku deweloperów gier na Linuksa.

Instalacja Steam pod Linuksem:

  1. Pobieramy plik steam.deb dla Ubuntu 12.04 lub Ubuntu 12.10. Istnieje również paczka w repozytoriach AUR
  2. Czekamy na aktualizację po czym wpisujemy login oraz hasło
  3. Gra powie nam, że nie jesteśmy w programie beta i zamknie okno. Należy w tym momencie wpisać polecenie: steam steam://store i bez problemu odpalimy klienta
  4. Powyższe polecenie możemy sobie wpisać w skrócie programu na pulpicie

Steam Beta dla Linuksa - aktualizacja Steam Beta dla Linuksa - okno logowania

Steam Beta dla Linuksa - zmiana aktywatora Steam Beta dla Linuksa - kopia zapasowa

Funkcje i problemy w Steam Beta

Klient oferuje nam tryb pełnoekranowy oraz do telewizorów, a także pełne spolszczenie interfejsu graficznego (wybieramy z menu Steam -> Ustawienia -> Interfejs). Należy pamiętać, że po zmianie dowolnej opcji, klient prosi o restart. Po uruchomieniu gra powiadomi nas, że nie jesteśmy w programie beta i zakończy działanie. Wystarczy ponownie uruchomić zmodyfikowany skrót.

Gry możemy uruchamiać bezpośrednio z klienta lub z menu systemowego. Dodatkowo są one połączone bezpośrednio z klientem. Czyli jak np. usuniemy jakąś, to klikając na skrót w menu, włączy się nam Steam i zapyta, czy chcemy ponownie zainstalować grę. W przypadku kopii zapasowych mieliśmy drobne problemy z ich przywracaniem, ze względu pewnie na wersje demo, ale jeszcze sprawdzimy to na jakimś pełnym tytule.

Można wykonywać zrzuty ekranu przy pomocy ustalonego skrótu F12 lub wybrać sobie własny. Działa również dodawanie i wyszukiwanie znajomych, a także rozmowy na czacie.

Steam Beta dla Linuksa - chat

Według informacji powinno dać się uruchomić 26 gier. My przetestowaliśmy wszystkie te, które dało się je zainstalować pod Linuksem. Oto poniższa lista:

  • And Yet It Moves – działa
  • Amnesia: The Dark Descent – działa
  • Aquaria – działa
  • Braid – pusty folder
  • Cogs – instaluje się, ale brak pliku rozruchowego, pusty folder
  • DEFCON – pusty folder
  • Dungeons of Dredmor – działa
  • Darwinia – działa
  • Galcon Fusion – instaluje się, ale nie uruchamia
  • LIMBO – pusty folder
  • Multiwinia – pusty folder
  • Osmos – pusty folder
  • Psychonauts – trochę zbyt ciężkie, a na tym moim laciu i tak mam góra 10 fpsów:/
  • Rochard – pusty folder
  • Space Pirates and Zombies – działa
  • SpaceChem – nie uruchamia się (również uruchamiany bezpośrednio, brak pliku libnatives.so)
  • Superbrothers: Sword & Sworcery EP – uruchamia się, niegrywalne (epickie artefakty na teksturach), DRM-free działał
  • Uplink – działa
  • VVVVVV – pusty folder
  • World of Goo – działa
  • Space Pirates and Zombies – instaluje się, ale nie da się zagrać

Steam Beta dla Linuksa - Amnesia: The Dark Descent

Warto na koniec przytoczyć słowa Richarda Stallmana, że niewolne gry z zabezpieczeniami DRM są nieetyczne, ponieważ ograniczają wolność użytkowników.

ŹRÓDŁOsteamforlinux.com
Poprzedni artykułUbuntu 13.04 porzuca wersje Alpha na rzecz Daily Builds
Następny artykułCrossOver 11.3
Michał Olber
Interesuję się głównie sprzętem i działaniem jego pod systemami GNU/Linux. Testuję różne dystrybucje i robię recenzje. Interesuję się działaniem sprzętu pod Linuksem, dzięki czemu wiem, jaki zestaw komputerowy wybierać :)

28 KOMENTARZE

  1. SpaceChem (błędy Mono), Rochard (brak binarki) też nie działają. Wiele z tych gdzie "brak pliku rozruchowego" w ogóle się nie ściągają. Może jeszcze resztę gier sprawdzę, bo mam ich w sumie 19 dostępnych na Linuksa.

    A co do Stallmana: owszem, są nieetyczne, ale akurat Humble rozdaje zarówno gry nieobjęte DRMem, jak i poprzez Steama, który oferuje przechowywanie Save'ów na serwerze, co mi się podoba.

    Zaś się do roboty nie wezmę….

  2. AMD wyparło się na desktopa. Już widzę jak gry chodzą pod Radeonami na Linuksie. TO nie ma sensu. Niech się biorą za steam boxa ;]

  3. […] Snowbird Games potwierdziło na blogu, że pracują aktualnie nad przeniesieniem gry Eador: Masters of the Broken World na systemy Linux. Dużą rolę w podjęciu takiej decyzji miała firma Valve oraz Gabe Newell, która zapewniła, że wesprą firmę w jej działaniach. Wydanie gry jest planowane na wiosnę tego roku, co być może zbiegnie się w czasie z premierą stabilnej wersji Steam dla Linuksa. […]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj