Steam dla Linuksa – stabilna wersja

26
3633
Steam
Steam

Firma Valve ogłosiła wydanie Steam dla Linuksa w wersji stabilnej. Steam to platforma do cyfrowej dystrybucji gier, system zabezpieczeń oraz klient gry wieloosobowej. Z tej okazji producent zrobił promocję cenową na wszystkie gry na Linuksa i dał zniżki od 50 do 80%. Dodatkowo uproszczono licencję, która zezwala na robienie paczek dla innych dystrybucji. Canonical umieściło klienta w sklepie, który można pobierać i instalować.

Steam dla Linuksa

Centrum Oprogramowania Ubuntu - Steam

ŹRÓDŁOsteamforlinux.com
Poprzedni artykułLogowanie do systemu przy użyciu Bluetooth
Następny artykułWine 1.5.24
Michał Olber
Interesuję się głównie sprzętem i działaniem jego pod systemami GNU/Linux. Testuję różne dystrybucje i robię recenzje. Interesuję się działaniem sprzętu pod Linuksem, dzięki czemu wiem, jaki zestaw komputerowy wybierać :)

26 KOMENTARZE

  1. Mam już od jakiegoś czasu na Fedorze z nieoficjalnych paczek – niestety tryb big picture wywala monit o naruszeniu ochrony pamięci i aplikacja się wykłada. Ogólnie uważam, że Steam to prawdziwy test dla rynku gier na Linuksa, który może zdecydować o wielu rzeczach.

    Większą wolność oferuje co prawda Desura, aczkolwiek obawiam się nieco o jej losy przy Steamie – Desura ma fajne gry, ale to Steam ma te prawdziwe AAA z innych platform…

    • Tylko czy developerzy zechcą owe AAA przepisać na Linuksa? Myślę, że jeżeli Valve przepisze swoje gry (i wypuści Half-Life 3 dla tej platformy by ją wypromować) to może zwiększy się zainteresowanie pisaniem gier pod Linuksy…

    • Myślę, że jeśli Steam się przyjmie, to być może zwiększy się chęć developerów do pisania AAA także dla Linuksa – nie wiem czy jako samodzielne gry czy wyłącznie na Steam, ale szansa jest. Niemniej jeśli to nie wypali, to wyobraź sobie jak wtedy developerzy będą postrzegać Linuksa. Aktualnie nie oszukujmy się, ale nie ma na Linuksa super dużo AAA (w sensie komercyjne hity dużych twórców), więc może Steam coś zmieni – oferta pod względem komercyjnych AAA jest na tyle wąska, że i w Steam sprzedawane są prawie te same gry co wszędzie indziej (np. Amnesia, Penumbry).

  2. Mogli by poprawić tą dystrybucję gier, bo części gier dalej nie mogę zainstalować albo uruchomić z powodu złego przygotowania paczki, m.in. Shank 2, Cave Story+.

    • Cóż – ja na szybko kupiłem Half-Life 1 (która to już moja kopia z rzędu :-] ) i niestety, ale np. zmiana jasności skutkuje przywieszeniem gry i całego GNOME3. Podobnie gra stara i niby chodzi płynnie, a jednak widzę gdzieś tam jakieś malutkie zgrzyty czy zjazdy FPS i na Wine działało to nieco płynniej. Nie wiem na ile to wina środowiska a na ile Steam, jednak mam tolerancję – nauczyłem się przez te lata z Pingwinem, że na Linuksie zawsze może coś leciutko nie działać, nawet jeśli komercyjne ;-)

    • Odnośnie słabszej wydajności w HL1, CS to warto jeśli mamy słabszy sprzęt sprawdzić wyłączenie dwóch opcji, zależnie od posiadanej karty graficznej. Trzeba dopisać w parametrach startowych gry:
      -nomsaa -nofbo

    • Dzięki za cynk, sprawdzę, choć ciężko, aby HL przycinał na dwurdzeniowej maszynie z kartą graficzną HD :-) Aczkolwiek sprawdzę. Być może sam silnik nie wyrabia w większych rozdzielczościach (1366×768) – taka na HL jest dość wysoka :-) Sama gra chodzi dość płynnie, ale to nie jest identycznie to, co widziałem pod Windows lub PS2.

    • W sumie to ciekawe, zawsze mi wyłączenie v-sync na Windowsie pomagało. W przypadku CS: Source na Linuksie wręcz przeciwnie. Bez v-sync nie da się grać, strasznie tnie.

  3. Nie ma Steama na Debiana, więc podziękuję na razie.

    Co za problem było to zrobić przenośne? Nieoficjalne instalatory dla innych Linuksów to kilkadziesiąt linijek skryptu. Więc da się bardzo prosto.

    Nienawidzę takiego brakoróbstwa.

    • Raczej chodzi tutaj o dogadanie się z Canonical. Oficjalnym distrem jest Ubuntu, Ubuntu jest reklamowane na stronie Steama i w kontekście Ubuntu wszystko się kręci. Pewnie, zrobić jakiś instalator w .run to nie problem, tylko nie o to tu raczej chodziło. Na Fedorę też nie ma Steam, a jakoś mam go w systemie i używam :-) Choć licencją mnie nie przekonuje, więc raczej nie wydam wielu pieniędzy na gry, które mogą mi zabrać i zbanować konto w każdym momencie (choć nie bez powodu).

    • "Nienawidzę takiego brakoróbstwa. "
      A może powinieneś skierować to w swoją stronę. Widać teraz kto "czeka na gotowe"….. i ty człowieczku mały … korzystasz z linuxa????? Hahhahah pora się poduczyć. Proponuję Slackware poznasz o co w tym biega!!!

    • To zastosuj się do swojej porady odnośnie środowisk graficznych (cokolwiek->KDE) i zmień sobie debiana na ubuntu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj