Komputery z każdym dniem zaczynają coraz bardziej nam usługiwać. Obsługa aplikacji staje się bardzo prosta. Czasy kiedy wpisywało się długie linie poleceń dawno minęły. Teraz nadszedł czas, aby zacząć wydawać polecenia głosowe do naszego systemu. Czy nie prościej jest powiedzieć słowo music, by komputer włączył naszą ulubioną stację radiową lub odegrał przygotowaną wcześniej playlistę?

Tak. Jest to możliwe, dzięki prostej aplikacji o nazwie Perlbox Voice. Aplikacja dodatkowo posiada pluginy za pomocą, których możesz kontrolować głosowo swoim pulpitem. Dzięki nim będziesz mógł się przełączać pomiędzy wirtualnymi pulpitami, rozwijać menu, zmieniać tapetę lub blokować ekran. Jeżeli brakuje Ci jakiś opcji, sam możesz napisać własny plugin, który je udostępni.

Instalacja

Przed zainstalowaniem samej aplikacji Perlbox Voice musimy doinstalować inne pakiety, które są niezbędne do działania programu. Pierwszym z nich jest Perl/Tk. Powinien on być dostępny w wielu dystrybucjach. W zależności od dystrybucji jaką posiadamy wydajemy odpowiednie polecenie, które nam zainstaluje brakującą paczkę.

Mandriva:
[bash]urpmi perl-tk[/bash]
Ubuntu:
[bash]sudo apt-get install perl-tk[/bash]
Kolejnym krokiem będzie zainstalowanie aplikacji, która umożliwi rozpoznawanie mowy, niezależnie od rozmówcy. Taką aplikacją jest Sphinx-2. Program został napisany na uniwersytecie w Carnegie Mellon.

Ostatnim opcjonalnym krokiem jest instalacja pakietu The Festival Speech Synthesis System, w skrócie (Festival). Dzięki tej aplikacji system będzie mógł z nami się komunikować i odpowiadać głosowo na nasze polecenia.

Na samym końcu pozostaje nam instalacja samego Perlbox Voice. Najnowszą wersję możemy pobrać w postaci źródeł lub pakietów RPM ze strony domowej programu. Jeżeli pobierzemy paczkę RPM musimy wydać w konsoli jako root następujące polecenie:
[bash]rpm -ivh perlbox-voice-0.*.rpm[/bash]

Jeżeli zdecydujemy się na pobranie aplikacji w postaci źródeł musimy wydać serię następujących poleceń, które rozpakują pobraną paczkę, a następnie zainstalują ją w systemie:
[bash]tar -xzvf perlbox-voice-0.*.tar.gz
cd perlbox-voice
perl install.pl[/bash]

Zaczynamy

Aby uruchomić aplikację wystarczy wydać polecenie perlbox-voice. Po uruchomieniu powinniśmy zobaczyć następujący obraz:

Perlbox-Voice
Na samym początku udamy się do menu Vocab, gdzie będziemy mogli skonfigurować aplikację. W polu When You Say wpisujemy słowo, które po wymówieniu wywoła polecenie wpisane w polu Computer Does. Program rozpoznaje ponad 127 tysięcy słów w języku angielskim. Jeżeli jako polecenie wpiszemy:
[bash]say good morning[/bash]
Program wymówi to co napisaliśmy po słowie say.

Perlbox-Voice
Czas uruchomić i przetestować aplikację. Udajemy się do sekcji Control, a następnie wciskamy guzik Start Listener. Od tej chwili aplikacja będzie czekała na polecenia. Jeżeli mamy problemy z wymówieniem danego słowa po angielsku zawsze możemy je wpisać w białym polu po czym nacisnąć guzik Speak this Text, aby usłyszeć poprawną jego wymowę.

Perlbox-Voice
Więcej informacji wraz z obrazkami możemy znaleźć na stronie z tutorialem.

20 Komentarze

  1. Mnie działa, pod warunkiem, że mówię wyraźnie do mikrofonu. Czasem się łapał na jakiś błędach i uruchamiał inną aplikacje, która była przypisana do innego słowa.

    Co prawda nie korzystałem z tego dłużej niż 10 minut, ale wiem, że działało :)

  2. Ja przyznam że instalacja mi się nie powiodła. Możliwe że dlatego że nie rozumiem co to są za polecenia wpisane do konsoli. ,,sudo apt-get install perl-tk"

Odpowiedz