Firma AMD poinformowała o wydaniu sterowników Catalyst 1.8 dla systemów Linux. Są one przeznaczone zarówno dla kart graficznych Radeon, jak i FirePro. Niestety, ale na stronie, gdzie pobieramy paczki, nie ma jeszcze żadnych oficjalnych zmian, co stało się już normą od strony tej firmy. Jednakże, dzięki niezależnym źródłom internetowym jesteśmy w stanie podać chociaż część z nich.
Firma zaktualizowała skrypty pakujące dla systemu Ubuntu oraz poprawiła sporo błędów. Skończyła także rebranding marki ATI do AMD, który zajął 4 lata. Zmieniono nazwę narzędzia aticonfig na amdconfig, zachowując jednakże linkowanie pomiędzy obiema nazwami. Pojawiły się także zmiany w instalatorze oraz Catalyst Control Center Linux Edition (AMDCCCLE).
Prócz naprawionych błędów naprawiono problemy z obrazem 2D, podczas użytkowania Compiza w tandemie RandR 1.3 na włączonej panoramie, awarie X Server na Unity, pusty ekran podczas startu X z uruchomionym CrossFire i brak właściwości ekranu dla DisplayPort.
a wsparcia dla gnome 3 nadal brak
@tokariew: Od kiedy to sterowniki mają wspierać manager okien, a nie odwrotnie? Sterowniki mają wspierać jądro, i serwer okienek (teraz X później Wayland), a to Gnome 3 powinno mieć wsparcie dla sterowników (nie odwrotnie).
Nie to sterowniki powinny wspierać technologie zawarte w jądrze, a tak nie jest. Poza tym jak w KDE4 na początku zmiana rozmiaru okna zarzynała komputer na nvidii to winne były stery, a nie KDE. Trochę śmierci to hipokryzją.
@marcinsud: Sterowniki powinny wspierać standardy jak OpenGL czy w wypadku Linuksa X11 – wolałbym, żeby zamknięte stery nie wspierały tego co robi intel w jądrze bo odwalają straszną fuszerkę z GEM czy KMS (GEM nigdy nie powinien być używany w poważnych sterownikach i niech korzysta sobie z tego intel, jak taki manager napisał). W wypadku AMD są problemy ze wsparciem dla OpenGL a nawet X11, ale mimo to nie jest usprawiedliwieniem dla twórców Gnome, bo tak jak AMD czy Nvidia powinny się stosować do standardów (faktycznych, a nie takich jak wprowadza intel teraz), tak twórcy managerów okien powinny się stosować do sterowników (tak jak to robią producenci gier i programów komercyjnych).
Sprawa z KDE była podobna – naprawa błędu możliwa była po stronie sterowników i kodu KDE – tam jednak naprawiła Nvidia, bo oni szybko reagują – na AMD będziesz mógł sobie czekać 10 lat i tego nie naprawią – smutne jest, ze twórcy Gnome nie wiedzą tego, że nie piszę się programu tak żeby nie działał przez innych, ale tak, żeby działał mimo błędów innych. Nie lubię porównywać kodu tworzonego w firmach o jasnej strukturze, do oprogramowania OS, ale tu w wypadku jakby program nie działał w firmie, na jakimś sprzęcie nie mógłbyś się obrazić że ktoś z zewnętrznej firmy nawalił i nie chce Ci się naprawiać, tylko masz to naprawić.
Dla przykładu masz Mozillę która obraziła się na otwarte sterowniki i AMD, i wsparcie dla WebGL masz tylko na zamkniętych Nvidii… w Google takie coś nie przejdzie i w Chrome, masz bliższe standardowi wsparcie na kartach AMD, niż w Mozilli na kartach Nvidii (a ta ma bardzo dobre sterowniki).
Może i AMD spieprzyło sterowniki, ale Gnome powinno się do nich dostosować i błędy ominąć, a nie strzelać focha.
@skoti może trochę mnie poniosło, nadzieja w tym, że redhat jako główny współtwórca gnome ogarnie sprawę, bo w którejś wersji redhata w końcu pojawi się nowe gnome, a takie problemy ze sprzętem mieć miejsca nie powinny.
Ale gnome 3 to shit
[…] Linux 3.0.0-16-generic, X.Org Server 1.10.4, Xfce 4.8, sterowniki nVidia ForceWare 295.40, AMD Catalyst 11.8 – fglrx 8.88.7, kompilator GCC 4.6.1, system plików Ext4 oraz rozdzielczość 1280 x 1024. W ustawieniach BIOSu […]