Summer of Code 2013 to program letnich praktyk dla studentów, którzy w jego ramach mogą poprawić działanie wielu otwartoźródłowych aplikacji, a także zarobić niemałą sumę pieniędzy i mocno zwiększyć atrakcyjność swojego CV. Wczoraj opublikowano listę zaakceptowanych projektów.
LibreOffice pobiło kolejny rekord osiągając poziom trzynastu wolnych miejscówek. OpenOffice, który startował w ramach grupy Apache, dostał (jeśli wzrok nie płata figli) tylko jedną miejscówkę. Z jedenastu zaproponowanych pomysłów wybrano obsługę protokołu CMIS – coś co LibreOffice posiada od wersji 4.0. I choć liczba ta nie oszałamia, należy zwrócić uwagę na fakt, że jest to pierwsza obecność OpenOffice’a w tym programie od 6 lat. Wcześniej, w 2008 r. został on po prostu odrzucony, a w kolejnych latach jego miejsce zastąpił fork Go-OpenOffice firmy Novell.
Historia projektów oraz liczba przyznanych wejściówek prezentuje się następująco:
- 2013 – 1 projekt (OpenOffice)
- 2013 – 13 projektów (LibreOffice)
- 2012 – 9 projektów (LibreOffice)
- 2011 – 7 projektów (LibreOffice)
- 2010 – 6 projektów (jako Go-OO Novella)
- 2009 – 4 projekty (jako Go-OO Novella)
- 2008 – brak
- 2007 – 11 projektów (OpenOffice.org)
- 2006 – 6 projektów (OpenOffice.org)
- 2005 – 5 projektów (OpenOffice.org)
Tegoroczne projekty LibreOffice to:
- Andrzej Hunt – Implement Firebird SQL connector for LibreOffice Base
- Artur Dryomov – Improved Android / Impress Remote Control
- Cuong Cao Ngo – Extend support for Document Management Systems
Dodanie obsługi dysku sieciowego Google Drive w celu bezpośredniego zarządzania dokumentami. Zmiana ta obejmuje również możliwość ściągania nieściągalnych plików z Google Dokumenty i arkusze, które to jakiś czas temu zostały pozbawione obsługi formatu ODF.
- Efe Gürkan YALAMAN – Implementing an about:config functionality
Redukcja złożonych elementów interfejsu poprzez przeniesienie wielu z nich do okna about:config
:
- Ivan Nicolae-Alexandru – Implementing Proper Table Styles in Writer
- Krisztian Pinter – Use Widget Layout for the Start Center
- LIU Siqi – Impress Remote Control for iOS
- Minh Ngo – VLC integration into LibreOffice
Implementacja rozwiązania bazującego na bibliotece libvlc (od odtwarzacza VideloLAN VLC) w celu ujednolicenia mechanizmu obsługi mediów.
- Prashant Pandey – Improve toolbars in LibreOffice
- she91 – Adding alterating row coloring to database ranges and supporting new structured reference syntax
- stalker08 – Code completion in the Basic IDE
- Vishv Brahmbhatt – Slide Layout Extendibility
- Zolnai Tamás – Writer: Border around characters
Michał Olber liked this on Facebook.
I dlatego libre office „on-board” :)
Rafal Malujda liked this on Facebook.
Niektóre pomysły są żałosne
większość
Tak się składa, że słowo "żałosny" oznacza "godny współczucia" albo "wyrażający żal". Jest to pojęcie odnoszące się do empatii, no ale Internet rządzi się swoimi prawami: prawami ludźmi, którzy bez wahania pogardzą cudzą pracą. No panowie, do słownika (i nie do urbandictionary.com).
Co do samych propozycji. Faktycznie, część jest trywialna (szczególnie, gdy porównujemy je do pomysłu kart z AOO), ale przynajmniej eliminują podstawowe braki w funkcjonalności. Po was przyjdą ludzie, którzy zaczną krzyczeć "CO!? NAWET TAKIEJ PODSTAWOWEJ RZECZY NIE MA JAK …… i [wiązanka]". Taki Widget Layout w menu StartCenter pozwoli całkowicie przebudować planszę startową i generować miniaturki dokumentów. O ile dla mnie to zbyteczne, o tyle jest sporo ludzi, którzy domagają się analogicznych nowości. Np LO Calc 4.1 ma podgląd na żywo dla krojów i wielkości czcionek oraz dla stylów. Rzecz nie niezbędna, a jednak wdrożono ją za MS Officem 2007/2010.
Wg. mnie wszystkie zgłoszenia od góry do VLC są całkiem sensowne (chociaż osobiście wolę MS SkyDrive od Google Drive). Całą reszta to pomniejsze poprawki.
[…] inżynierów i pozwalając fundacji realnie nabrać wiatru w żagle. Za przykład podać można rosnącą liczbę przyznawanych miejsc w Summer of Code, powracających studentów, a także ich pozazarobkową […]