Sun przejmuje MySQL

Sun przejmuje MySQL

przez -
0 849
MySQL

Sun Microsystems ogłosił osiągnięcie porozumienia w sprawie nabycia za 1 mld USD firmy MySQL AB – ikony świata open source, producenta serwerów baz danych z rodziny MySQL. Akwizycja poszerzy portfolio produktów Suna dla przedsiębiorstw, w szczególności dla dotcomów, o solidną ofertę silników baz danych, których rynek szacowany jest na 15 mld USD rynku.

Dla MySQLa – wykorzystywanego między innymi przez Facebooka, Google czy Nokię – oznacza to z kolei możliwość dotarcia do bardziej tradycyjnych przedsiębiorstw oraz zyskanie dodatkowych kanałów dystrybucji dzięki sprzętowym partnerom Suna takim jak Intel, IBM czy Dell.

Komunikat prasowy Suna zauważa także, że MySQL jest literą M w tzw. LAMPie – platformie składającej się z Linuksa, Apache, MySQL i PHP/Perla, postrzeganej często jako fundament Internetu. Sun zapewnia, że dołoży wszelkich starań do dalszego rozwoju i optymalizacji LAMPa szczególny nacisk kładąc na wieloplatformowość – obsługę zarówno GNU/Linux, jak i Windows, OpenSolaris czy Mac OS X. Czy oznaczać to będzie między innymi przyspieszenie prac nad przeportowaniem dla innych platform dostępnego obecnie jedynie pod Linuksa rozwiązania MySQL Cluster – czas pokaże.

Firma MySQL AB zajmowała się wsparciem technicznym dla użytkowników bazy oraz sprzedażą komercyjnych wersji. MySQL licencjonowane jest na GPLv2, ale możliwe jest też nabycie bazy na licencji komercyjnej, umożliwiającej zmianę kodu bez udostępniania go publicznie.

Sun zapłaci 800 mln dolarów gotówką, dalsze 200 mln USD zostanie przekazane w opcjach na akcje. Transakcja zostanie zamknięta na przełomie marca i kwietnia.

Brak komentarzy

Odpowiedz