Superkomputer z Debianem!

Superkomputer z Debianem!

przez -
3 1359
Debian

PAGASA – organizacja rządowa Filipin, zajmująca się tworzeniem prognoz pogodowych oraz przepowiadaniem huraganów na terenie tego kraju, zdecydowała się zmienić swój superkomputer na klastrową jednostkę złożoną z ośmiu komputerów z zainstalowanym systemem operacyjnym Debian. Każdy z komputerów ma na swoim pokładzie cztero-rdzeniowy procesor Intel Xeon 64-bit.

Wszystkie te zmiany były podyktowane kwestiami oszczędnościowymi. Samo miesięczne utrzymanie poprzedniej supermaszyny (SGI Irix) wynosiło około 5200 USD a na wszystkie potrzebne aplikacje i programy państwo musiało wydać 655 tysięcy dolarów! Teraz te kwoty wynoszą odpowiednio 260USD i 52tys. USD. Udało się to uzyskać dzięki wykorzystaniu tylko oprogramowania na licencji GPL.

Firma ta jednak nie po raz pierwszy próbowała wdrożyć wolne oprogramowanie do swoich celów jednak jak twierdzi Alan Pineda, prezes działu ICT PAGASA dopiero Debian był w stanie spełnić ich wszystkie wymagania:

Próbowaliśmy wielu odmian Linuksa, w tym Red Hat, Mandrake, Fedora, itp.” … „Nasz dział ICT uznał Debiana za najstabilniejsze oprogramowanie dla serwerów, szczególnie w przypadkach gdy wiele operacji musi być robionych automatycznie. Wśród naszych programistów preferowaną dystrybucją jest Ubuntu, który bazuje na Debianie.

3 Komentarze

  1. SGI to przecież twórca OpenGL, którego wsparcia nie doświadczymy już pod Vista. Tak, kochany MS stwierdził, że niewielu ludzi z tego korzysta, raczej DirectX jest o wiele lepszy i bardziej przenośny na inne platformy :] SGI sporo się utrzymuje na rynku. Debian na komputerach prognozowych – jeszcze nie słyszałem o takich jego zastosowaniach. Bynajmniej, to pokazuje, na co stać niektóre systemy. Takie ukrywanie możliwości przez lata. Ciekawe, ile firm pójdzie w ich ślady.

Odpowiedz