Superkomputery działają pod kontrolą Linuksa

6
2874
Strong Tux
Strong Tux

Nie od dawna wiadomo, że superkomputery są obsługiwane przez system Linux. Takim przykładem może być potężna maszyna Galera, która znajduje się w Gdańsku lub superkomputer dla organizacji rządowej Filipin – PAGASA. Obie maszyny działają pod kontrolą Debiana. Atlas – czwarty co do wartości mocy obliczeniowej superkomputer w Niemczech będzie obsługiwany przez Debiana 4.0 Etch.

Atlas zostanie umieszczony w Instytucie Fizyki Grawitacyjnej im. Maksa Plancka w Hanoverze. Maszyna o wydajności 32.8 TFlopsów służyć będzie do detekcji fal grawitacyjnych.

Komputer złożony z 1342 jednostek pracuje pod kontrolą procesorów Intel Xeon 3220 quad-cores 2,4 GHz. Maszyna została wyposażona w 8 GB pamięci i jest wyposażony w dyski po 500GB. Koszt tego urządzenia to około 2,8 miliona dolarów. Komputer Atlas posiada młodszego brata i siostrę: Merlin (1.3 TFlopsów), Morgane (6 TFlopsów).

Ale to nie wszystko. Firma IBM ogłosiła, że ma zamiar zbudować superkomputer, który osiągnie moc obliczeniową rzędu jednego petaflopa. Jest to prawie dwa razy więcej niż moc obliczeniowa Blue Gene. Maszyna ta również będzie działać pod kontrolą Linuksa. Tym razem będzie to system Red Hat Linux.

Maszyna o nazwie Roadrunner ma zostać zbudowany w Narodowym Laboratorium Los Alamos. Urządzenie będzie się składać z 7,000 dwurdzeniowych procesorów AMD Opteron, montowanych po cztery w modułach 4U, połączonych między sobą przy użyciu technologii Infiniband. Dodatkowo będzie zawierać 12,960 procesorów Cell, stosowanych obecnie m.in. w konsolach PlayStation 3 współdziałających z procesorami AMD przy wykorzystaniu technologii Torrenza. Łączna liczba rdzeni procesorów w Roadrunnerze wyniesie 116,640!

Komputer będzie wyposażony w 80 TB pamięci operacyjnej (nasza Galera ma jej tylko 5,4 TB).

Roadrunner

Inwestycja warta jest około 100 milionów dolarów. Zbudowany przez IBM dla Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych zostanie użyty do symulacji starzenia się broni jądrowej. Maszyna zajmować będzie około 600 metrów kwadratowych i ważyć 227 ton.

Większość bo aż ponad 75% takich maszyn z pierwszej setki superkomputerów jest kontrolowane przez Linuksa. Wybór tego systemu jest oczywisty. Twórcy takich maszyn, głównie IBM, gdyż zbudował 236 z 500 takich maszyn, twierdzą że Debian najbardziej spełnia ich oczekiwania.

Roadrunner

Jak twierdzi Alan Pineda, prezes działu ICT PAGASA dopiero Debian był w stanie spełnić ich wszystkie wymagania:

Próbowaliśmy wielu odmian Linuksa, w tym Red Hat, Mandrake, Fedora, itp.” … „Nasz dział ICT uznał Debiana za najstabilniejsze oprogramowanie dla serwerów, szczególnie w przypadkach gdy wiele operacji musi być robionych automatycznie. Wśród naszych programistów preferowaną dystrybucją jest Ubuntu, który bazuje na Debianie.

System Debian pozwala na łatwe zarządzanie paczkami, których metoda tworzenia jest równie łatwa. Możliwości, wygoda, bezpieczeństwo oraz polityka zarządzania oprogramowaniem sprawia, że Debian najbardziej nadaje się na system, który będzie obsługiwał takie maszyny.

Źródła: linuxdevices.com, times.debian.net, wikipedia.org.

Poprzedni artykułPlany Mandrivy dotyczące wersji 2009
Następny artykułSLES spełnia wymagania Departamentu Obrony USA w zakresie protokołów internetowych

6 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj