SUSE Linux Enterprise Server 12 SP1 z ulepszono obsługą Dockera, systemem Shibboleth...

SUSE Linux Enterprise Server 12 SP1 z ulepszono obsługą Dockera, systemem Shibboleth oraz Full System Rollback

przez -
1 1959
SUSE - nowe logo

SUSE ogłosił wydanie SUSE Linux Enterprise Server 12 SP1, dystrybucji Linuksa nastawionej na serwery i klientów biznesowych. Jest to pierwszy pakiet serwisowy do systemu SUSE Linux Enterprise Server 12, obejmujący ważne uaktualnienia, obsługę najnowszego sprzętu, rozszerzone przypadki użycia, ułatwienia w obsłudze i ogólne udoskonalenia produktu. Dodano obsługę technologii Docker w trzech architekturach sprzętowych łącznie z IBM z Systems. Dodano funkcję Full System Rollback, która umożliwia wycofywanie zmian w całym systemie. Wprowadzono również nową funkcję Rollback on Service Pack Migration.

Pojawiła się obsługa najnowszego sprzętu firm IBM i Intel, w tym nowych platform Intel Xeon i IBM z13. Dodano także nowe moduły, która aktualizują funkcje kontenerów linuksowych i mechanizmy bezpieczeństwa bez konieczności aktualizacji i ponownej certyfikacji bazowego systemu operacyjnego. SUSE udostępnia również Package Hub umożliwiając kompilację i wykorzystanie w systemie SUSE Linux Enterprise Server najnowszych rozwiązań stworzonych przez społeczność open source.

Zaimplementowano trzy nowe moduły: Moduł łańcucha narzędzi (Toolchain), Moduł kontenerów (Containers) i Moduł certyfikacji (Certifications). Dodano narzędzie SMT (Subscription Management Tool), które jest oparte na serwerze proxy i ułatwia dużym firmom centralne rozsyłanie poprawek i aktualizacji do oprogramowania SUSE Linux Enterprise.

Ciekawą nowością jest SUSE Linux Enterprise Server JeOS. Jest to wersja systemu SUSE Linux Enterprise Server 12 o rozmiarach zredukowanych do niezbędnego minimum. JeOS jest dostarczany w formie gotowych do użycia obrazów wirtualnych ułatwiających efektywną wirtualizację lub jako szablon KIWI, który umożliwia klientom i partnerom korzystanie z tzw. złotych obrazów (ang. golden images).

Na koniec warto wspomnieć o Shibboleth, czyli systemie pojedynczego logowania, który jest przeznaczony do sieci komputerowych, w szczególności do infrastruktury internetowej. Umożliwia użytkownikom logowanie się za pomocą tych samych danych do różnych systemów obejmujących wiele domen. Stos Shibboleth jest obecnie włączony w pakiet SUSE Linux Enterprise Server 12 SP1.

1 komentarz

Odpowiedz