SUSE Linux na serwerach IBM System Z

SUSE Linux na serwerach IBM System Z

przez -
0 388
SUSE

Novell zaoferował rozwiązanie, które pozwoli maszynom IBM System z przeżyć drugą młodość. Nowa wersja SUSE Linux Enterprise Server Starter System umożliwi menedżerom IT skuteczne i ekonomicznie efektywne wykorzystanie tych mainframe’ów w zastosowaniach hostingowych.
Z punktu widzenia administratorów instalacja SUSE Linux Enterprise Servera na maszynach System z niczym się nie różni od instalacji na tradycyjnym serwerze PC. Ross Chevalier, szef działu technicznego Novell Canada, stwierdził, że produkt Novella oprócz tego, że pozwoli osobom przyzwyczajonym do świata „dużych komputerów” korzystać z bogatej bazy stabilnego i darmowego oprogramowania, przygotuje ich do pracy z coraz popularniejszymi rozwiązaniami linuksowymi. Linux coraz częściej zastępuje bowiem zamknięte, przemysłowe *NIX-y w rozwiązaniach klasy Enterprise.

Warren Shiau, główny analityk IT Toronto Strategic Counsel, zgodził się z tą opinią, mówiąc, że oferta Novella pomoże tym firmom, które obawiają się wysokich kosztów wymiany swych starszych serwerów IBM System z. Uważa on, że tym, co powstrzymuje firmy przed robieniem rzeczy sensownych z punktu widzenia technologii IT, są wyłącznie koszty. Należy zatem tworzyć narzędzia, które obniżają te koszty – i to właśnie zrobił Novell. Produkt taki staje się wówczas atrakcyjny i zdobywa zaangażowanych użytkowników.

Czy zatem naprawdę warto inwestować w serwery PC? W podobnej cenie można zakupić używane mainframe’y IBM-a, a po zainstalowaniu na nich Linuksa zamiast kosztownego z/OS uzyskujemy tanie i potężne narzędzie, które z punktu widzenia administracji, bezpieczeństwa, wydajności i funkcjonalności deklasuje serwery obarczone grzechami architektury PC.