Synology to firma zajmująca się produkcją serwerów NAS. Jest znana z urządzeń DiskStation dla użytkowników domowych i firm, a także RackStation dla serwerowni. Wszystkie urządzenia są obsługiwane przez system operacyjny DiskStation Manager, który został oparty jądrze Linux. Jego obsługa to proste klikanie w przeglądarce internetowej, co można zobaczyć na poniższych zrzutach ekranów:

Synology DiskStation Manager

W zależności do zakupionego modelu DiskStation, producent dostarcza oprogramowanie lub nie. W dzisiejszym artykule przedstawimy dwa sposoby instalacji lub aktualizacji DSM.

Przygotowanie NASa

Na samym początku warto podłączyć wszystkie dostępne dyski, które obsługuje nasz NAS. Następnie podpinamy urządzenie do sieci internetowej oraz zasilania. Włączamy i chwilkę odczekujemy. Teraz można skorzystać z dwóch sposobów wykrycia NASa. Jednym jest otworzenie przeglądarki internetowej i wpisanie adresu: find.synology.com. Wyświetli się nam lista wszystkich podłączonych do sieci urządzeń. Klikamy w przycisk Połącz i gotowe.

Synology DiskStation Manager

Drugim sposobem jest zainstalowanie programu Synology Assistant, znajdującego się w dziale Download Center. Po jego uruchomieniu zobaczymy gotową listę urządzeń. Z poziomu aplikacji możemy zmapować konkretny katalog, podłączyć się do urządzenia, ustawić WOL, a także dodać drukarkę. Podane informacje zawierają także dokładny model NASa i wersję zainstalowanego oprogramowania.

Synology DiskStation Manager

Aktualizacja systemu DiskStation Manager

Po podłączeniu się do NASa, wchodzimy do Panelu Sterowania -> Aktualizacje i przywracanie. Wyświetli nam się poniższe okno, w którym mamy napisaną wersję i pod spodem informację o możliwości pobrania nowszej wersji systemu operacyjnego. Teraz klikamy i czekamy na ściągnięcie danych, gdzie szybkość jest zależna od naszego łącza internetowego. Po chwili pojawi się informacja o możliwości instalacji oprogramowania, co też robimy.

Synology DiskStation Manager

W tym momencie musimy cierpliwie odczekać, aż urządzenie zainstaluje wszystkie aktualizacje. Może to potrwać według informacji do 10 minut, aczkolwiek u nas trwało to zaledwie 3 – 4 minuty. Po chwili pojawi się ekran logowania, gdzie wpisujemy nazwę użytkownika, hasło i ustawiamy, jak mają się odbywać poszczególne aktualizacje.

Synology DiskStation Manager

Instalacja systemu DiskStation Manager z pliku

W niektórych modelach NASów nie ma zainstalowanego żadnego oprogramowania. Trzeba w tym momencie skorzystać z Synology Assistant, który pokieruje nami w procesie instalacji. Na początek udajemy się na stronę Download Center, gdzie pobieramy plik DSM 5.2 dostępny dla naszego modelu.

Synology DiskStation Manager

Następnie dwukrotne klikamy na naszym NASie. Pojawi nam się okno, z którego szukamy i wybieramy plik DSM.pat. Na następnej stronie wpisujemy dane do logowania oraz nazwę serwera.

Synology DiskStation Manager

Po kliknięciu Dalej zostaniemy poinformowani o tworzeniu wolumenów SHR i pełnym usunięciu danych.

Synology DiskStation Manager

Kolejne okno to konfiguracja sieci, gdzie możemy zostawić przydzielanie adresu po DHCP lub ręcznie wpisać własne.

Synology DiskStation Manager

Po tym następuję już właściwa instalacja systemu operacyjnego.

Logowanie do panelu

Po skończonej instalacji, pojawi się nam okno logowania, a po nim podstawowe opcje konfiguracyjne.

Brak komentarzy

Odpowiedz