Firma Synology od wielu lat zajmuje się produkcją urządzeń NAS do zastosowań domowych oraz w przedsiębiorstwach. W swojej ofercie posiada kilkanaście modeli, które różnią się ilością zatok na dyski, wyglądem oraz możliwościami. Dzięki uprzejmości polskiego oddziału do naszej redakcji trafił Synology DS214+, z przeznaczeniem dla małych firm i średnich przedsiębiorstw, który prezentujemy poniżej.

Synology DS214+

Obudowa urządzenia DS214+ jest wykonana z czarnego matowego metalu. Całość prezentuje się niezwykle elegancko, dzięki czemu świetnie się będzie komponowała z meblami i urządzeniami w firmie. Na przodzie znajdują się diody, które informują o stanie urządzenia, przyciski uruchomienia i kopii zapasowej, port USB 2.0 oraz zatoki na dyski twarde.

Synology DS214+

Z tyłu znajduje się wiatrak, który odpowiada za chłodzenie wnętrza. Prócz tego znajdziemy tam dwa gigabitowe porty LAN, 2 złącza USB 3.0, złącze eSATA oraz wejście zasilania.
Synology DS214+

Jeżeli chodzi o wnętrze to wyjmowanie i wkładanie dysków odbywa się przez specjalnie zaprojektowane do tego celu szyny. Wyjęcie pojedynczego dysku odbywa się poprzez lekkie naciśnięcie na dole plastikowej belki i wyciągnięcie całości. Szyna posiada bardzo prosty montaż dysku, dzięki specjalnym plastikowym uchwytom, które wciskamy po obu jej bokach. Dodatkowo dysk jest osadzony w specjalnych gumach, zapobiegających drganiom.

Wewnątrz obudowy możemy zobaczyć wentylator oraz dwa porty SATA z zasilaniem.

Synology DS214+

Sprzęt

Konstrukcja DS214+ od Synology została oparta na dwurdzeniowym układzie Marvell Armada XP MV78230 o taktowaniu 1.33GHz, z wbudowanym koprocesorem. Na pokładzie znajdziemy mechanizm sprzętowego szyfrowania danych, który odciąża główną jednostkę obliczeniową. Prócz tego producent zamontował 1GB pamięci operacyjnej DDR3. Waga urządzenia wynosi 1.65kg, a jego wymiary to 157 x 103.5 x 232 mm (wysokość x szerokość x długość). Pobór mocy podczas obciążenia nie przekraczał 19 Watów (w spoczynku to zaledwie 11 Watów).

Synology zastosowało dwa niezależne gigabitowe porty LAN, które zapewniają dostępność sieci w przypadku awarii jednego z nich.. Dodatkowo funkcja Link Aggregation wykorzystuje dwa porty LAN do zwiększenia szybkości połączenia poza ograniczenia pojedynczego kabla lub portu.

W tym miejscu trzeba wspomnieć o dobrze działającej replikacji i hot swapie. W momencie uszkodzenia lub wyjęcia jednego z dysków, urządzenie informuje nas o tym w panelu. Po włożeniu zamiennika następuje proces odbudowy macierzy, który może potrwać bardzo długo. W przypadku 4 TB dysków jakich używaliśmy, trwało to prawie 12 godzin.

Procesor
Model CPU MARVELL Armada XP MV78230
Częstotliwość procesora Dwurdzeniowy 1.33 GHz
Zmiennoprzecinkowa TAK
Mechanizm szyfrowania sprzętowego TAK
Pamięć
Pamięć systemowa 1 GB DDR3
Przechowywanie
Kieszeń/kieszenie na dyski 2
Zgodny typ dysków
 • Dysk twardy 3,5″ SATA(III) / SATA(II)
 • 2.5″ SATA III / SATA II HDD
 • Dysk twardy SSD 2,5″ SATA(III) / SATA(II)
Maksymalna pojemność wewnętrzna 16 TB (8 TB HDD X 2) (Pojemność może się różnić w zależności od typu macierzy RAID) (Zobacz wszystkie obsługiwane dyski twarde)
Dysk z możliwością wymiany podczas pracy (hot-swap) TAK
Porty zewnętrzne
Port USB 2.0 1
Port USB 3.0 2
Port eSATA 1
USBCopy  TAK
System plików
Wewnętrzne dyski twarde EXT4
Zewnętrzne dyski twarde
 • EXT4
 • EXT3
 • FAT
 • NTFS
 • HFS+ (tylko do odczytu, maks. rozmiar wolumenu: 2 TB)
Wygląd
Rozmiar (wys. X szer. X gł.) 157 mm X 103.5 mm X 232 mm
Masa 1.65 kg
Inne
Port LAN RJ-45 1GbE 2 (z obsługą funkcji Link Aggregation / przełączania awaryjnego)
Funkcja Wake on LAN/WAN  TAK
Wentylator obudowy 92 mm X 92 mm X 1 pcs
Tryb prędkości wentylatora
 • Tryb chłodzenia
 • Tryb cichy
Obsługa sieci bezprzewodowej (karta zewnętrzna) TAK
Natężenie dźwięku* 19.2 dB(A)
Przywracanie zasilania TAK
Zaplanowane włączanie/wyłączanie TAK
Zasilacz / Adapter 72W
Napięcie wejściowe zasilania prądem zmiennym 100V do 240V AC
Częstotliwość zasilania 50/60 HZ, Jednofazowy
Zużycie energii* 18.74 W (dostęp)
10.99 W (hibernacja dysków twardych)
British thermal unit 63.94 BTU/hr (dostęp)
37.50 BTU/hr (hibernacja dysków twardych)

Oprogramowanie

W artykule o Synology DS215j opisaliśmy kilka ważnych funkcji oprogramowania, m.in. Synology Hybrid RAID, Antywirus i monitoring, które są dostępne również w tym modelu. Tutaj chcemy opowiedzieć o kilku nowych rozwiązaniach ważnych z punktu widzenia przedsiębiorstwa.

Synology DiskStation DS215j

Na początek chcemy wspomnieć o obsłudze usług katalogowych Windows Active Directory, LDAP oraz Domain Trust, która pozwalają na bezproblemowe zintegrowanie kont na serwerze DS214+. W opcjach można również ustawić automatyczne tworzenie katalogu domowego dla wszystkich nowych użytkowników. Dzięki dwóm niezależnym kartom sieciowym możemy skonfigurować failower i\lub agregację łącza.

Synology DS214+

Dużym udogodnieniem dla firmy będzie opcja instalacji dodatkowych pakietów, takich jak: serwer poczty, serwer usług webmail, serwer lub klient VPN, serwer druku, serwer DNS, serwer DHCP, i wiele innych. W prosty i wygodny sposób możliwe jest stworzenie także własnej chmury, dzięki Cloud Station. Zapewnia ono synchronizację wszystkich plików pomiędzy wieloma urządzeniami. Dokumenty można edytować w trybie online i offline, a następnie synchronizować z aplikacją Cloud Station (opcja zachowania 32 wersji wstecz). Mobilna aplikacja DS Cloud sprawdza zmiany w plikach i automatycznie synchronizuje ze smartfonem i tabletem. Dodatkowo potrafi ona w pełni szyfrować wszystkie dane, przy użyciu specjalnego klucza.

Synology DS214+

Firmy docenią także wiele aplikacji służących do ochrony przed potencjalnymi lukami w zabezpieczeniach. Program Security Advisor analizuje ustawienia systemu, siłę haseł oraz preferencje sieciowe i usuwa wszelkie potencjalnie złośliwe oprogramowanie z naszego dysku. Aplikacja AppArmor uniemożliwia złośliwemu oprogramowaniu uzyskiwanie dostępu do zasobów systemu. Dostosowanie poziomu zaufania w Centrum pakietów pozwala zapobiec zainstalowaniu pakietów z niezaufanych źródeł, dzięki czemu serwer NAS jest chroniony przed nieznanymi lub zmodyfikowanymi plikami. Prócz tego administratorzy znajdą takie funkcje, jak szyfrowanie AES, dwustopniowe uwierzytelnianie użytkowników, lista zablokowanych i dozwolonych adresów IP, pakiety oprogramowania antywirusowego, zapora oraz mechanizmy zapobiegania atakom DoS.

Na koniec trzeba wspomnieć o funkcji USBCopy. Pozwala ona po włożeniu pamięci zewnętrznej do portu USB lub karty SD do slotu, skopiować dane z urządzenia do przypisanego docelowego folderu współdzielonego, przy pomocy przycisku Copy na przednim panelu.

Testy wydajnościowe

Do naszych testów wykorzystaliśmy 2 dyski Seagate Enterprise NAS o pojemności 4000GB. Testy polegały na wielokrotnym zapisie oraz odczycie plików na NAS za pomocą protokołu Samba. Poszczególne testy przeprowadziliśmy dla najpopularniejszych rozmiarów plików o wielkości Filmu, małych dokumentów oraz obrazów iso, były to następujące rozmiary plików: 1MB, 5MB, 10MB, 100MB, 700MB i 2000MB.

Własne testy po protokole Samba

Testy szybkości zapisu i odczytu przeprowadziliśmy dla macierzy RAID1 oraz SHR. Dodatkowo sprawdziliśmy, jakie są różnice pomiędzy włączonym szyfrowaniem, a zwykłymi plikami.

Poniżej prezentujemy uśrednione wynik zapisu i odczytu dla obu metod konfiguracji przestrzeni składowania:

ATTO Disk Benchmark

ATTO Disk Benchmark to bardzo popularne narzędzie do testowania wydajności urządzeń magazynujących dane. Przeprowadzane testy opierają się na pomiarach operacji odczytu i zapisu z wykorzystaniem różnej wielkości danych. W naszym przypadku wykorzystaliśmy domyślne wartości, jakie proponuje aplikacja.

RAID1 z wyłączonym i włączonym szyfrowaniem

SHR z wyłączonym i włączonym szyfrowaniem

Podsumowanie

Synology DiskStation DS214+ to dobre rozwiązanie małych firm, ale sprawdzi się także u bardziej wymagających użytkowników domowych. Dzięki bogatemu repozytorium aplikacji możemy uczynić z naszego urządzenia prawdziwy serwer lub stację roboczą. Na plus zasługuje wbudowane sprzętowe szyfrowanie plików, a także obsługa macierzy RAID1 lub SHR.

Plusy

 • Ładny, matowy wygląd obudowy
 • Praktycznie niesłyszalny podczas pracy
 • Niski pobór prądu
 • Obsługa RAID1 i Synology Hybrid RAID
 • Wsparcie szyfrowania sprzętowego
 • Łatwy i szybki montaż dysków
 • Dwa porty USB 3.0 i złącze eSATA
 • Obsługa Cloud Service
 • Dwie niezależne karty sieciowe (link failover i link agregation)

Minusy

 • Cena

3 Komentarze

Odpowiedz