Firma Synology od około 15 lat zajmuje się produkcją urządzeń NAS do zastosowań domowych oraz w przedsiębiorstwach. W swojej ofercie posiada kilkanaście modeli, które różnią się ilością zatok na dyski, wyglądem oraz możliwościami. Dzięki uprzejmości polskiego oddziału do naszej redakcji trafił Synology DS215j, skierowany do użytkownika domowego, który prezentujemy poniżej.

Synology DS215j

Obudowa urządzenia DS215j jest wykonana z białego błyszczącego plastiku. Dla wielu osób taki kolor może świetnie komponować się z meblami lub innymi elektronicznymi gadżetami. Na przodzie widzimy również diody, które informują o stanie urządzenia.

Synology DS215j

Z tyłu znajduje się wiatrak, który odpowiada za chłodzenie wnętrza. Obudowę otwiera się poprzez odkręcenie dwóch śrubek znajdujących się z tyłu i przesunięcie obu stron w dwóch przeciwnych kierunkach.

Synology DS215j

Na dole obudowy znajdują się porty: LAN, USB 3.0, USB 2.0 oraz zasilanie.

Synology DS215j

Przejdźmy teraz do wnętrza. Po otwarciu zobaczymy miejsce na dwa dyski SATA, które przykręcane są śrubkami ze specjalnymi gumkami niwelującymi drgania. Z tyłu znajduje się wentylator, który można samodzielnie wymienić w razie awarii lub zużycia.

Sprzęt

Konstrukcja DS215j od Synology została oparta na układzie Marvell Armada 375, z dwurdzeniowym procesorem o taktowaniu 800MHz i mechanizmem szyfrowania sprzętowego. Do kompletu dołożono 512 MB pamięci operacyjnej DDR3. Waga urządzenia wynosi jedynie 295 gramów (bez dysków), a pobór mocy podczas obciążenia nie przekraczał 9 Watów (w spoczynku to zaledwie 7 Watów).

Procesor
Model CPU MARVELL Armada 375 88F6720
Częstotliwość procesora Dwurdzeniowy 800 MHz
Zmiennoprzecinkowa TAK
Mechanizm szyfrowania sprzętowego TAK
Pamięć
Pamięć systemowa 512 MB DDR3
Przechowywanie
Kieszeń/kieszenie na dyski 2
Zgodny typ dysków
 • Dysk twardy 3,5″ SATA(III) / SATA(II)
 • Dysk twardy 2,5″ SATA(III) / SATA(II) (z opcjonalną ramką na dysk twardy 2,5″)
 • Dysk twardy SSD 2,5″ SATA(III) / SATA(II) (z opcjonalną ramką na dysk twardy 2,5″)
Maksymalna pojemność wewnętrzna 16 TB (8 TB HDD X 2) (Pojemność może się różnić w zależności od typu macierzy RAID) (Zobacz wszystkie obsługiwane dyski twarde)
Porty zewnętrzne
Port USB 2.0 1
Port USB 3.0 1
System plików
Wewnętrzne dyski twarde EXT4
Zewnętrzne dyski twarde
 • EXT4
 • EXT3
 • FAT
 • NTFS
 • HFS+ (tylko do odczytu, maks. rozmiar wolumenu: 2 TB)
Wygląd
Rozmiar (wys. X szer. X gł.) 165 mm X 100 mm X 225.5 mm
Masa 0.88 kg
Inne
Port LAN RJ-45 1GbE 1
Funkcja Wake on LAN/WAN TAK
Wentylator obudowy 92 mm X 92 mm X 1 pcs
Tryb prędkości wentylatora
 • Tryb chłodzenia
 • Tryb cichy
 • Tryb energooszczędny
Obsługa sieci bezprzewodowej (karta zewnętrzna) TAK
Natężenie dźwięku* 18.5 dB(A)
Przywracanie zasilania TAK
Zaplanowane włączanie/wyłączanie TAK
Zasilacz / Adapter 60W
Napięcie wejściowe zasilania prądem zmiennym 100V do 240V AC
Częstotliwość zasilania 50/60 HZ, Jednofazowy
Zużycie energii* 13.42 W (dostęp)5.28 W (hibernacja dysków twardych)
British thermal unit 45.79 BTU/hr (dostęp)18.02 BTU/hr (hibernacja dysków twardych)

Oprogramowanie

Synology DS215j nie posiada domyślnie systemu operacyjnego na pokładzie. Musimy posłużyć się ręczną instalacją, którą opisaliśmy w artykule: Synology DiskStation – instalacja i aktualizacja. Warto natomiast wspomnieć o serwerze multimediów cyfrowych (DMS) z certyfikatem DLNA. Nasz serwer może pełnić rolę podstawowego kontenera multimediów, umożliwiającego przechowywanie i udostępnianie cyfrowej zawartości multimedialnej do lokalnego lub zdalnego odtwarzania. Po podłączeniu do routera DS215j pozwala na przesyłanie strumieniowe muzyki, zdjęć i filmów wideo na urządzenia zgodne z DLNA. Można również przeglądać i wybierać zawartość przechowywaną na NASie za pomocą aplikacji DS audio i wyznaczyć odtwarzacz DLNA w tej samej sieci lokalnej, na którym ta zawartość ma być odtwarzana. Niestety, ale nie istnieje opcja zmiany domyślnego katalogu, w którym są przechowywane filmy i muzyka.

Zrobiliśmy także mały test z różnymi formatami plików filmu Big Buck Bunny, przy użyciu smartfona Samsung F6400:

 • MP4 (film AVI Mpeg4, dźwięk przestrzenny AC3) – działa bez problemów
 • H.264 (film MOV H264, dźwięk przestrzenny AAC) – działa bez problemów
 • OGG (film Theora, dźwięk przestrzenny stereo Vorbis) – nie widzi w ogóle pliku po DLNA
 • MSMP4 (film AVI Microsoft mpeg4,dźwięk stereo MP3) – widzi plik ale nie działa, nie obsługiwany format MSMPEG4V2

Urządzenie DS215j posiada możliwość zainstalowania pakietu Surveillance Station, w którego skład wchodzą dwie bezpłatne licencje dla kamer IP. Dzięki temu nasz serwer można zmienić w domowy monitoring, z bardzo prostą obsługą, zdalnym podglądem na żywo i kilkoma trybami nagrywania: na żywo oraz w tle, z pełną możliwością późniejszego odtworzenia nagrań.

Synology Hybrid RAID (SHR)

Synology Hybrid RAID (SHR) to automatyczny system zarządzania macierzą RAID firmy Synology. Pozwala on użytkownikowi zarządzać grupami RAID, poszerzać oraz maksymalizować wydajność pamięci masowej, bez posiadania specjalistycznej wiedzy na temat różnych poziomów RAID. Synology Hybrid RAID dzieli każdy wolumen dysku na mniejsze fragmenty i tworzy dodatkową, nadmiarową pamięć masową. Dzięki temu można wykorzystać niedostępną powierzchnię pamięci w postaci mniejszych fragmentów, a tym samym zmaksymalizować wydajność każdego z dysków.

Antywirus

Synology DS215j posiada możliwość zainstalowania antywirusa, którą to czynność wykonujemy z poziomu panelu. Oprogramowanie posiada kilka zakładek, w których możemy wykonywać poszczególne zadania. Pierwsza z nich, czyli Przegląd oferuje nam informacje o stanie bazy danych wirusów i stanie dostępnych aktualizacji. Następnie mamy dostępne różne opcje skanowania: pełne, niestandardowe i systemowe.

Synology DiskStation DS215j

Zakładka Kwarantanna umożliwia nam czasowe odosobnienie plików, które mogą być podejrzane lub zarażone wirusem. Można także podjąć jedną z następujących czynności: przywrócić plik (jeżeli błędnie rozpoznano zagrożenie), usunąć plik lub zdecydować co zrobić ze wszystkimi naraz.

Synology DiskStation DS215j

W zakładce „Logi” możemy przejrzeć zdarzenia jakie miały miejsce, oraz czynności jakie zostały podjęte.

Synology DiskStation DS215j

Zakładka Ustawienia pozwala zdecydować, co zrobić z wykrytym zagrożeniem, wybrać określone pliki do skanowania, stworzyć białą listę, a także ustalić czy baza wirusów ma być aktualizowana przed każdym skanowaniem.

Synology DiskStation DS215j

W zakładce Aktualizacja możemy uaktualnić bazę definicji wirusów i szkodników.

Antywirus nie działa w tle, więc zaleca się planować skanowania systemu.

Testy wydajnościowe

Do naszych testów wykorzystaliśmy 2 dyski Seagate Enterprise NAS o pojemności 4000GB. Poszczególne testy przeprowadziliśmy dla następujących rozmiarów plików: 1MB, 5MB, 10MB, 100MB, 700MB i 2000MB.

Własne testy po protokole Samba

Jak możemy zauważyć na poniższych wykresach, system SHR zapewnia nam dużą wydajność przy odczycie danych, natomiast nie sprawdza się tak dobrze w zapisie, jak RAID1. Dlatego w czasie tworzenia macierzy należy zastanowić się, jakie dokładnie przeznaczenie będzie miał nasz NAS: czy będzie to głównie magazyn danych do odczytu, czy urządzenie do częstego zapisu danych np. z monitoringu.

Poniżej prezentujemy uśrednione wynik zapisu i odczytu dla obu metod konfiguracji przestrzeni składowania:

ATTO Disk Benchmark

ATTO Disk Benchmark to bardzo popularne narzędzie do testowania wydajności urządzeń magazynujących dane. Przeprowadzane testy opierają się na pomiarach operacji odczytu i zapisu z wykorzystaniem różnej wielkości danych. W naszym przypadku wykorzystaliśmy domyślne wartości, jakie proponuje aplikacja.

synology_ds215j_atto_benchmark

Poniższy wykres pokazuje różnicę, pomiędzy RAID 1, a SHR. Pierwszy typ macierzy wygrywa w praktycznie wszystkich testach. Aczkolwiek warto się zastanowić, czy dla tych kilkunastu MB zapisu i odczytu, warto rezygnować z zalet SHR.
synology_ds215j_atto_compare

Podsumowanie

Synology DiskStation DS215j to dobre rozwiązanie zarówno dla domowego użytkownika, jak i małych firm. Dzięki możliwości zastosowania RAID1 lub SHR nie musimy się obawiać o utratę naszych danych, w przypadku awarii jednego z dysków. Wiele osób doceni ciekawy wygląd, który pozwala na postawienie urządzenia w praktycznie każdym miejscu. Dużym plusem jest także możlwość wykorzystania urządzenia jako stacji monitoringu.

Plusy

 • Atrakcyjna cena
 • Praktycznie niesłyszalny podczas pracy
 • Niski pobór prądu podczas hibernacji
 • Możliwość wymiany wentylatora
 • Wsparcie szyfrowania sprzętowego
 • Obsługa Cloud Service
 • Serwer multimediów z certyfikatem DLNA
 • Stylowy i nowoczesny wygląd

Minusy

 • Aby wymienić dysk, trzeba rozkręcić obudowę
 • Tylko jedna karta sieciowa
 • Brak portu USB na przednim panelu
 • Biały lakier szybko zbiera odciski palców
 • Obudowa wykonana z plastiku

Podobne artykuły

TP link M7200

przez -
1 545

przez -
0 889

przez -
0 899

4 Komentarze

 1. Ciężko mieć pretensję od budżetowego dwu dyskowca o wymienione minusy ;) Trzeba pamiętać że ten dysk można nabyć poniżej 700zł, co jest bardzo atrakcyjną ceną. Sam, osobiście jednak używam QNAPów (TS-112, TS-121 oraz TS-212P) i tylko jeden z nich (TS-112) ma równie słabe wartości odczytu. Zarówno TS-121 jak i TS-212P wypadają zauważalnie lepiej. Warto też pamiętać że dużym ograniczeniem są elementy sieci. Nie pchałbym się w NASy mając sieć 100mbit, bo doznania są dość słabe a iscsi stwarza wiele problemów.

Odpowiedz