Synology DS415+ to czterordzeniowy NAS z 4 kieszeniami na dyski twarde, który został zaprojektowany z myślą o małych i średnich przedsiębiorstwach. Posiada świetną wydajność, wbudowane szyfrowanie sprzętowe oraz udostępnia dużą pojemność pamięci masowej. Dodatkowo można go spiąć w klaster z innym takim samym modelem. Dzięki uprzejmości polskiego oddziału Synology, otrzymaliśmy go do testów.

Urządzenie DS415+ posiada czarną matową obudowę, wykonaną z metalu. Na przodzie znajduje się plastikowa, błyszcząca klapa, która chroni wnętrze z dyskami. Z prawej strony znajdują się diody, które informują o stanie urządzenia, przycisk włączenia i wyłączenia, port USB 2.0.

Synology DS415+

Na tyle masywnego NASa zamontowano dwa wentylatory, chronione grillami. Poniżej znajdują się dwa gigabitowe porty LAN, 2 złącza USB 3.0, złącze eSATA oraz wejście zasilania.

Wcześniej wspomniana klapa przymocowana jest do obudowy przy pomocy gumowych zaczepów. Jeżeli chodzi o wnętrze to wyjmowanie i wkładanie dysków odbywa się przez specjalnie zaprojektowane do tego celu szyny, które są dostępne dopiero po zdjęciu przedniej klapy, która jest mocowana na wcisk specjalnymi gumowymi kołkami. Każdy dysk zamontowany jest na specjalnej szynie z gumami i przymocowany plastikowymi uchwytami.

Sprzęt

Konstrukcja DS415+ od Synology została oparta na czterordzeniowym układzie Intel Atom C2538 o taktowaniu 2.40GHz. Waga urządzenia wynosi 2.05 kg (bez dysków), a jego wymiary to 165 x 203 x 233.2 mm (wysokość x szerokość x długość). Jeżeli będziemy mieli zamontowane wszystkie 4 dyski, to łączny pobór mocy podczas pracy nie przekroczy 33 Watów (w spoczynku to zaledwie 15 Watów).

Dodatkowym atutem są dwa niezależne gigabitowe porty LAN, które zapewniają dostępność sieci w przypadku awarii jednego połączenia LAN. Wbudowana funkcja Link Aggregation potrafi zwiększyć szybkość połączenia poza ograniczenia pojedynczego kabla lub portu.

W tym miejscu trzeba wspomnieć o dobrze działającej replikacji i hot swapie. W momencie uszkodzenia lub wyjęcia jednego z dysków, urządzenie informuje nas o tym w panelu. Po włożeniu zamiennika następuje proces odbudowy macierzy, który może potrwać bardzo długo.

Procesor
Model procesora Intel Atom C2538
Częstotliwość procesora Czterordzeniowy 2.4 GHz
Zmiennoprzecinkowa TAK
Mechanizm szyfrowania sprzętowego (AES-NI) TAK
Pamięć
Pamięć systemowa 2 GB DDR3
Przechowywanie
Kieszeń/kieszenie na dyski 4
Zgodny typ dysków
 • Dysk twardy 3,5″ SATA(III) / SATA(II)
 • 2.5″ SATA III / SATA II HDD
 • Dysk twardy SSD 2,5″ SATA(III) / SATA(II)
Maksymalna pojemność wewnętrzna 32 TB (8 TB HDD X 4) (Pojemność może się różnić w zależności od typu macierzy RAID) (Zobacz wszystkie obsługiwane dyski twarde)
Dysk z możliwością wymiany podczas pracy (hot-swap) TAK
Porty zewnętrzne
Port USB 2.0 1
Port USB 3.0 2
Port eSATA 1
System plików
Wewnętrzne dyski twarde EXT4
Zewnętrzne dyski twarde
 • EXT4
 • EXT3
 • FAT
 • NTFS
 • HFS+
Wygląd
Rozmiar (wys. X szer. X gł.) 165 mm X 203 mm X 233.2 mm
Masa 2.05 kg
Inne
Port LAN RJ-45 1GbE 2 (z obsługą funkcji Link Aggregation / przełączania awaryjnego)
Funkcja Wake on LAN/WAN TAK
Wentylator obudowy 92 mm X 92 mm X 2 pcs
Tryb prędkości wentylatora
 • Tryb chłodzenia
 • Tryb cichy
Obsługa sieci bezprzewodowej (karta zewnętrzna) TAK
Przywracanie zasilania TAK
Natężenie dźwięku* 20.2 dB(A)
Zaplanowane włączanie/wyłączanie TAK
Zasilacz / Adapter 100W
Napięcie wejściowe zasilania prądem zmiennym 100V do 240V AC
Częstotliwość zasilania 50/60 Hz, Jednofazowy
Zużycie energii* 32.64 W (dostęp)
14.78 W (hibernacja dysków twardych)
British thermal unit 111.37 BTU/hr (dostęp)
50.43 BTU/hr (hibernacja dysków twardych)

Oprogramowanie

Synology DS415+ zawiera pełny pakiet oprogramowania, który mieliśmy okazję opisać w artykułach o: DiskStation Manager, EDS14, DS215j i DS214+.

Prócz tego nasz NAS obsługuje również technologię Synology High Availability. Umożliwia ona połączenie dwóch NASów w klaster, w którym jeden z serwerów pełni rolę gospodarza, natomiast drugi jest zawsze pasywny/zapasowy. Producent wbudował specjalny mechanizm, który sprawdza cały czas połączenie między dwoma serwerami. Jeżeli wystąpi nieoczekiwana awaria głównego serwera, pasywny serwer natychmiastowo przejmuje jego funkcje.

Zdjęcia ze strony firmy Synology

Serwer aktywny i pasywny muszą mieć taką samą liczbę dysków, a ich położenie musi być identyczne. Nie wolno tworzyć wolumenów w formacie SHR. SHA nie obsługuje następujących funkcji: serwery proxy, DHCP, serwer DHCP, IPv6, PPPoE i Wi-Fi.

Urządzenie DS415+ jest świetnym rozwiązaniem pamięci masowej dla środowisk wirtualizacji, w tym VMware, Citrix oraz Microsoft Hyper-V. Dzięki integracji z rozwiązaniami VMware vSphere 5 i VAAI serwer DS415+ pozwala odciążyć konkretne operacje na pamięci masowej i zoptymalizować moc obliczeniową w środowiskach VMware. Interfejs iSCSI pozwala też użytkownikom SMB na konsolidację pamięci masowej w macierze pamięci masowej w centrum danych i korzystać z nich z poziomu hostów jak z lokalnych dysków twardych.

Testy wydajnościowe

Do naszych testów wykorzystaliśmy 4 dyski Seagate Enterprise NAS o pojemności 4000GB. Testy polegały na wielokrotnym zapisie oraz odczycie plików na NAS za pomocą protokołu Samba. Poszczególne testy przeprowadziliśmy dla najpopularniejszych rozmiarów plików o wielkości Filmu, małych dokumentów oraz obrazów ISO, były to następujące rozmiary plików: 1MB, 5MB, 10MB, 100MB, 700MB i 2000MB.

Własne testy po protokole Samba

Testy szybkości zapisu i odczytu przeprowadziliśmy dla macierzy RAID1 oraz SHR. Dodatkowo sprawdziliśmy, jakie są różnice pomiędzy włączonym szyfrowaniem, a zwykłymi plikami.

Poniżej prezentujemy uśrednione wynik zapisu i odczytu dla obu metod konfiguracji przestrzeni składowania:

ATTO Disk Benchmark

ATTO Disk Benchmark to bardzo popularne narzędzie do testowania wydajności urządzeń magazynujących dane. Przeprowadzane testy opierają się na pomiarach operacji odczytu i zapisu z wykorzystaniem różnej wielkości danych. W naszym przypadku wykorzystaliśmy domyślne wartości, jakie proponuje aplikacja.

RAID1 z wyłączonym i włączonym szyfrowaniem

SHR z wyłączonym i włączonym szyfrowaniem

Ten model radzi sobie znacznie lepiej z szyfrowaniem niż jego poprzednicy, przy niektórych wielkościach plików jest to jak najbardziej akceptowalna wartość i nie różniąca się dużo od nie szyfrowanego folderu.

Podsumowanie

Synology DiskStation DS415+ to dobre rozwiązanie dla małych i dużych firm. Duża przestrzeń dyskowa pozwala na trzymanie dużej ilości danych, w pełni zaszyfrowanych. Dzięki bogatemu repozytorium aplikacji możemy uczynić z naszego urządzenia prawdziwy serwer lub stację roboczą.

Plusy

 • Ładny, matowy wygląd
 • Praktycznie niesłyszalny podczas pracy
 • Akceptowalny pobór prądu przy 4 dyskach
 • Możliwość wymiany wentylatorów
 • Wsparcie szyfrowania sprzętowego
 • Synology High Availability – opcja klastrowania
 • Współpraca z technologiami wirtualizacyjnymi różnych firm
 • Możliwość wymiany dysków podczas pracy

Minusy

 • Cena
 • Błyszcząca przednia klapka, z kiepskim mechanizmem montażu
 • Nie wygodne wyciąganie dysków podczas pracy

Podobne artykuły

TP link M7200

przez -
1 544

przez -
0 889

przez -
0 898

Brak komentarzy

Odpowiedz