SysAdmin Day – Dzień Administratora Systemu

SysAdmin Day – Dzień Administratora Systemu

przez -
12 1100
SysAdmin Day

Twoja sieć jest bezpieczna, twój komputer działa bezproblemowo a drukarka się nie zacina. Dlaczego? Może dlatego , że masz fantastycznego administratora albo fantastyczny dział IT który pracuje ile sił abyś mógł sprawnie wykonać swoją pracę. Masz więc okazję mu podziękować, bowiem w każdy ostatni piątek lipca, czyli właśnie dziś, obchodzimy Dzień Administratora Systemu!

Kim jest Administrator Systemu (SysAdmin)?

SysAdmin rozpakowuje świeżo zakupiony serwer, instaluje na nim system operacyjny, instaluje poprawki bezpieczeństwa, upewnia się że będzie do czego go podłączyć, zarówno od strony zasilania jak i sieci komputerowej. Instaluje niezbędne oprogramowanie, czuwa nad stabilnością systemu i wykonuje kopie zapasowe twoich danych.

W tym samym czasie inny SysAdmin instaluje router’y, kładzie kable sieciowe, konfiguruje sieci i optymalizuje reguły firewall’a. Monitoruje ruch sieciowy zarówno sieci wewnętrznej jak i strefie DMZ  i wreszcie doprowadza cały Internet do twojego biurka.

Kiedy już twój komputer bezpiecznie funkcjonuje w sieci, SysAdmin martwi się jak ochronić go przed zgubnymi działaniami wirusów, cracker’ów a nawet tobą samym. Martwi się o spam, spyware, zaniki zasilania, zagubione pendrive’y i laptopy.

Kiedy serwer padnie w niedzielę o drugiej nad ranem, twój SysAdmin dostaje SMS’a, maila, wstaje i idzie do pracy. Dlaczego? Abyś w poniedziałek mógł mieć dostęp do swoich danych i wykonać swoją pracę.

Jeśli dotrwałeś do tego momentu to pewnie myślisz, „Super, już łapię – mój SysAdmin to gwiazda rocka ale co teraz?!” Może teraz nadeszła pora aby się jakoś odwdzięczyć? Generalnie każdy SysAdmin lubi:

  • lody i ciastka,
  • pizzę,
  • drobne prezenty, polecamy http://www.thinkgeek.com/interests/sysadmin/
  • koszulki z napisami celebrujące epicką wielkość Twojego SysAdmin’a,
  • balony,
  • confetti,
  • i wreszcie słowa uznania i wdzięczności

Zerknij do galerii a jesteśmy pewni, że utwierdzisz się w przekonaniu, że praca Administratora Systemu warta jest docenienia: sysadminday.com/photo-gallery/.

opracowano na podstawie: sysadminday.com

12 Komentarze

Odpowiedz