System plików ZFS w Linuksie

System plików ZFS w Linuksie

przez -
0 989
ZFS

ZFS jest to system plików oryginalnie zaprojektowany przez Sun Microsystems dla systemu operacyjnego Solaris. Nazwa pierwotnie była akronimem od Zettabyte File System, obecnie, ponieważ obsługuje woluminy znacznie większe niż zettabajt, straciła pierwotne znaczenie.

ZFS wnosi wiele udoskonaleń takich jak dodatkowa warstwa abstrakcji, która oddziela przestrzeń przechowywania danych od fizycznych dysków co ułatwia zarządzanie, czy 64-bitowe sumy kontrolne zapewniające integralność danych. Wspomniany system plików jest 128-bitowy dzięki czemu potrafi obsługiwać dyski o rozmiarach rzędu eksabajtów.

System plików ZFS dostępny jest pod Linuksem za pośrednictwem mechanizmu FUSE. Takie rozwiązanie nie jest idealne. Niestety spada przez to wydajność systemu plików. Pojawia się również problem licencji i dystrybucji oprogramowania.

Grupa programistów Lawrence Livermore National Laboratory oraz firma Oracle, zaadaptowali większość kodu ZFSa do jądra Linuksa. Celem projektu jest stworzenie rozproszonego systemu plików Lustre. Ponieważ Lustre opiera się na systemie plików ZFS, powstała jego implementacja o nazwie Native ZFS for Linux.

Można go używać z jądrami do wersji 2.6.32. Do kompilacji wymagane są Solaris Porting Layer oraz 64 bitowa wersja Linuksa.