systemd 198

systemd 198

przez -
4 444
Linux Tux

Lennart Poettering ogłosił wydanie systemd 198, programu, która zarządza rozruchem systemu operacyjnego. W najnowszym wydaniu dodano program konsolowy do instalacji jądra. Pozwala on na instalację jądra Linux podczas kompilacji z nową specyfikacją bootloader (Boot Loader Specification), która została zdefiniowana na Freedesktop.org. Definiuje ona sposób, w jaki mają być zainstalowane różne systemy operacyjne. Szczególnie ważne jest to, podczas posiadania współdzielonej partycji bootującej.

Systemd 198 posiada sporo nowych funkcji. Jedną z nich jest tworzenie pliku konfiguracyjnego /etc/systemd/systemd/sshd.service.d/my_extension.conf, który pozwala użytkownikom rozszerzyć definicję jednostki dla usługi SSH. Narzędzie systemcl oferuje natomiast komendę set-cgroup-attr, która pozwala użytkownikom na dostosowywanie parametrów kontroli grup (control groups – cgroups), które są używane przy zarządzaniu zasobami. Systemd tworzy także cgroups dla każdej usługi.

 • herr

  Lennart Poettering czytając news o wydaniu Chrom 26 pomyślał o systemd 196. Uśmiechnął się szeroko i zanucił "nas nie dogoniat".

  • buba

   chyba jestem jakiś staroświecki bo mi się za nic te "chore" numery wersji nie podobają. Kiedyś przeskok do kolejnej wersji to był jakiś krok milowy widać było że "wszystko" się zmieniło na lepsze lub przynajmniej nowsze, dziś poza numerem wersji użytkownik nic nie widzi brnąc dalej pewnie 90% użytkowników chrome czy ff nie ma pojęcia z jakiej wersji korzysta. Pamiętam jeszcze jak FF4 był dopiero w mockupach widząc te wielką przemianę nie mogłem się go doczekać a teraz jest FF18 a nie już 19 i dla zwykłego użytkownika ten program nie zmienił się wcale od 4.

  • pijaczek

   Marudzisz – po prostu teraz nie ma 20 wersji tej samej wersji gdzie nikt nie wiedział jakiej dokładnie wersji używa. Mozilla nie planuje rewolucji w najbliższym czasie więc zmienili sposób nazywania wersji (bo dziś miałbyś pewnie już Firefox 4.1.5.3 co wcale nie jest lepsze). Teraz jest ewolucja, a jak przyjdzie czas znowu na rewolucję to nie przegapisz, bo zapewne zmienią z tej okazji sposób nazywania wersji, aby fakt rewolucji rozgłosić.