Lennart Poettering ogłosił wydanie systemd 203. Udoskonalono obsługę cgroup, a także narzędzie tworzenia kontenera przestrzeni nazw. Systemd-nspawn
potrafi tworzyć plik resolv.conf
, jeżeli jest to wymagane, a także może przechowywać meta informacje o kontenerach w cgroupach. Komendy: systemctl list-dependencies
, systemd-cgls
i systemd-analyze
otrzymały nowe przełączniki, a systemd-inhibit
potrafi pokazywać nazwy procesów, które są aktualnie inhibitor lock.
Pojawił się nowy plik konfiguracyjny: /etc/systemd/sleep.conf
, który może być użyty przez administratora systemu, do określenia która funkcja jądra systemu wykona polecenie: uśpij, zahibernuj, hybrydowe uśpienie dla systemd.
O co chodzi z tymi kontenerami.. ze LXC bedzie obslugiwane z poziomu systemd czy systemd ma jakies wlasne rozwiazanie? Wiem, ze kidys byl jakis podstawowy chrooting ale mialo to sluzyc jedynie do testow i niczego innego.
Czy to ci pomoże? :) http://www.freedesktop.org/software/systemd/man/s… https://fedoraproject.org/wiki/Features/SystemdLi…
W dużym uproszczeniu systemd-nspawn automatyzuje korzystanie z chroota poprzez montowanie /proc, /dev, itd., istnieje także możliwość wywołania inita danego systemu. Dodatkowo wygodne ma być umieszczanie procesów w tym samym kontenerze cgroups, przez co można łatwo ograniczać zasoby danemu systemowi. Póki co nie uważałbym tego za alternatywę LXC ani żadnego podobnego rozwiązania, chociaż zapewne taki jest cel.
Czyli to jest jednak to o czym myslalem.. ale z tego co pamietam mialo to sluzyc jedynie do testowania ale jesli sie rozwija i moze byc w przyszlosci alternatywa do LXC to jestem jak najbardziej za. Dziei wszystkim za odpowiedz.
Łukasz Wòjcik liked this on Facebook.
Czemu Ubuntu nie korzysta z systemd?
Bo jest gupie.
"Czemu Ubuntu nie korzysta z systemd? "
Chociażby po to żeby takie ciecie jak ten wyżej nie miotały swoim spamem na prawo i lewo – "system mi zepsół ten systemd", "ale to jest głupie", "a to systemctl to służy do czytania kwejka nie?". Nie oszukujmy się elektorat Ubuntu składa się z takich własnie osób jak llort
Ubuntu uzywa wlasnego autorskiego rozwiazania, ktore sie nazywa upstart. Ta sama akcja co z MIRem.
Akcja zupełnie odwrotna, bo upstart było wcześniej, większość go akceptowała (był w urządzeniach mobilnych z HP webOS, Maemo 5, był w Google Chrome OS, Ubuntu, Fedora, RedHat, Oracle Linux CentOS). Później RedHat postanowił zrobić konkurencje i powstała konkurencja w postaci systemd. Czyli sytuacja Canonical coś tworzy, a później RedHat postanawia iść swoją drogą z własnym rozwiązaniem. Przytoczony przez Ciebie przykład jest odwrotny – RedHat rozwija Waylanda, a nagle twórcy Ubuntu wyskakują z konkurencyjnym MIR i chcą iść własną drogą (możliwe, że dzieląc przy tym różne dystrybucje jak zrobił to systemd).
Po prostu konkurencja między RedHat, a Canonical ;)
Welcome back :)
W następnej wersji będzie korzystać i wersja 13.04 chyba tez korzysta,a przynajmniej są demony systemd domyślnie zainstalowane.
Bo w pewien sposób muszą – ConsoleKit został włączony do systemd i w przeciwieństwie do udeva, nie da się go osobno spaczkować w łatwy sposób – a oryginalny projekt nie jest rozwijany od lat. Canonical poniekąd słusznie zdecydowało o używaniu systemd-logind zamiast antycznego oprogramowania. Nie spodziewałbym się jednak migracji na systemd.