François Dupoux ogłosił wydanie systemu SystemRescueCd 2.3.0, który działa jako LiveCD w oparciu o Gentoo. SystemRescueCd 2.3.0 posiada jądro 3.0 (altker32 + altker64). Zadaniem tego systemu jest pomoc w odzyskaniu danych z uszkodzonego dysku, komputera lub innego systemu operacyjnego. System można uruchomić z płyty CD lub z pendrive. Znajdziemy w nim wiele aplikacji, które pozwolą nam na zarządzanie partycjami czy odzyskiwanie danych.
W tym wydaniu zaktualizowano dwie kluczowe aplikacje do wersji: Parted to 2.4 oraz GParted to 0.9.0. Dystrybucja obsługuje takie systemy plików jak ext2, ext3, ext4 ReiserFS, Reiser4, Btrfs, XFS, JFS, VFAT, NTFS, ISO 9660, NFS i SMB.
Podstawowym menadżerem okien w systemie jest Xfce. Znajdziemy tam również aplikację TestDisk 6.12 oraz przeglądarkę Mozilla Firefox 5.0.
Jak na system typu rescue to wygląda całkiem przyzwoicie :) Myślałem, że jest on tylko tekstowy.
Widzę, że dobre korzenie ma ten system :-)
Powiedz mi bo może wiesz. Jak w Gentoo wygląda sprawa sterowników i instalacji aplikacji. Czy jest to tako samo łatwo jak w Ubuntu?
@Wrrr
Nie jest wcale tak łatwo – niektóre własnościowe głównie instaluje się poprzez menadżer pakietów np. emerge nvidia-drivers a te bazowe dołączane do jądra trzeba ręcznie wybrać przed kompilacją jądra w pliku konfiguracyjnym.
Moim zdaniem Gentoo to strata czasu na kompilację.