Szef Działu Informatyki autonomicznego regionu Extremadura poinformował, że planuje migrację 40.000 systemów desktop na dystrybucję Debian. Jest to bezpośrednim następstwem zamknięcia rozwoju systemu LinEx, który opierał się na Debianie, był dostępny w ponad 70,000 szkół i uniwersytetach oraz ponad 15,000 sztuk w placówkach zdrowia, ale również szeroko wykorzystywany w placówkach administracyjnych.
Szef Działu Informatyki Teodomiro Cayetano López, z europejskiej komisji „Joinup”, powiedział że cały projekt jest w bardzo zaawansowanej fazie rozwoju oraz wdrożenia. Całość ma się rozpocząć na wiosnę tego roku, a skończyć na koniec 2012. Wszystko odbywa się z zachowaniem standardów bezpieczeństwa ISO/IEC 27001, przygotowanie dystrybucji Debian ma zając 3 miesiące, a samo wdrożenie ponad rok. Na pierwszy ogień pójdą placówki rządowe, a potem regiony.
Cayetano López zaznaczył także, że powstanie projektu jest spowodowane praktycznie zerowym budżetem, przeznaczonym na to. Wybrano Debian ze względu na bezpieczeństwo, elastyczność i niewielkie koszta licencyjne.
Nie trzeba było tak od razu korzystać z Debiana, a nie tworzyć własną dystrybucję?
Nie byłoby teraz konieczności migracji, a ich dotychczasowy wysiłek służył by całej społeczności Debiana i nie został zmarnowany na skutek decyzji rządu Hiszpańskiego.
Swoją drogą ciekawe czy zastanawiali się nad jakąś dystrybucją opartą na Ubuntu ;)
A jutro ogłoszą, że migrują na Ubuntu bo Debian się za wolno rozwija. Syzyfowa praca. Nic z tego nie ma :/
W czasach gdy LinEx powstał, Debian był "niecywilizowany" — instalator tylko dla hakerów, obsługa tylko dla hakerów, itd. (Ubuntu zaś nie istniało)
W tym celu w Estremadurze postanowiono zrobić pochodną — z przyjaznym, graficznym instalatorem, z uładzoną konfiguracją,. tak aby przeciętny nauczycil informatyki był w stanie obsłużyć tego dziwacznego Linuksa.
W międzyczasie kolejne programy potrzebne w szkolnictwie były przez deweloperów LinEksa (i nie tylko) dodawane do Debiana (współpraca LinEksa i Debiana Edu!), Debian wreszcie dorobił się przyjaznego instalatora i ogólnie ucywilizował się.
Od tego czasu (kilka już lat temu) w Estremadurze tak naprawdę instalowany jest czysty Debian (z płytki Debiana!), jedynie potem — zależnie od potrzeb danego stanowiska — doinstalowane są specjalnie powstałe pakiety z repozytorium LinEksa.
LinEx funkcjonuje bardziej jako marka, pod którą Linux w szeroko rozumianej administracji jest rozpoznawany i przedstawiany.
Więcej na ten temat (m.in. rzucam trochę światła na kulisy całej "migracji") pisałem na DUG-u: http://dug.net.pl/news/347/ http://dug.net.pl/news/358/
Dzięki za wyjaśnienia. Oznacza to, że LinEx to bardzo stara dystreybucja. Dobrze rozumiem?
LinEx powstawać zaczął w 2002 roku.
wiedzą co dobre
Za to u nas mają za dużo pieniędzy i kupują posłom iPady, za które grubo przepłacają, a po dwóch latach zaczną się one psuć i trzeba będzie nowe kupować. Bo Apple nie uznaje wymiany części, tylko od razu całość.
Do tego praktycznie każda szkoła jest zmuszana przez MEN do instalowania SBS Server od MS, bo tak oni chcą. Co za debilizm.
Bo SBS jest lepszy, ma support i fajną nazwę a nie SRU :D
@Piotr Walin : Tak twierdzisz bo nie używałeś wersji SBS dla edukacji.