Szybki wzrost Linuksa na platformie Steam

40
3451
Steam
Steam

Firma Valve Software opublikowała statystyki dotyczące platformy Steam, które obejmują luty 2013. Dotyczą one m.in udziału systemów takich jak Linux, OS X czy Windows. Jak się okazuje Linux zwiększył swój udział na rynku o 1,07 punktu procentowego w stosunku do poprzedniego miesiąca i przekroczył granicę 2%. Ciekawostką jest fakt, że Windows 8 już tylko o 0,87 punktu procentowego. Twórcy Defender’s Quest również opublikowali ciekawe statystyki dotyczące sprzedaży gry pod różnymi systemami.

Jak zaznaczają sami twórcy Valve, najlepsze statystyki daje czas gry spędzony na danej platformie sprzętowej. I tak Windows ma 83%, Mac OS X 11%, a Linux 7%. Jednakże patrząc na ilość sprzedaży, Linux posiada już 16%, natomiast Mac OS X tylko 6%. Zatem mamy tutaj wyraźny znak, że platforma Linux była przez długi czas niedoceniana i może teraz, kiedy Steam ukazał jej potęgę, inne wielkie studia gier przychylniej spojrzą w tą stronę.

Poprzedni artykułGoogle Chrome 25 na Androida
Następny artykułPideas – pochwal się swoim projektem.

40 KOMENTARZE

  1. Świetnie – byle tak dalej :-) Nie wróżę co prawda nie wiadomo ilu procent w statystykach w oparciu o to, jak wyglądają statystyki OS X, ale obecny stan pozwala stwierdzić, że jednak rynek jest :-) Mam nadzieję, że dzięki temu na Linuksa zawita więcej tytułów AAA aby nie odstawać od innych platform. Steam już teraz ma dobry start i pokazał, że aby sprzedawać na Linuksa, trzeba mieć podejście (w odniesieniu do Panów z LGP, z którymi kontakt żaden, ceny zbójeckie, promocji nie ma i liczą, że ludzie sami przyjdą a nie przychodzą, a przez TuxGamesa to strach kupować bo kontaktu też zero).

    Nie lubię co prawda dystrybucji cyfrowej bo nie bawi mnie ściąganie np. 15GB gier, ale liczę być może dzięki Steam, że może zaczną pojawiać się na Linuksa w większej ilości wersje pudełkowe gier, a jak już nie pudełkowe to niech będą cyfrowe, ale standalone bezpośrednio od wydawców (jak np. Penumbry).

    • OS X miał w szczytowym momencie 8% http://appleinsider.com/articles/10/06/05/steam_s
      Tylko, że wtedy mieli kilka gier AAA, których my się cały czas nie doczekaliśmy (w tym H-L2 i Portal od Valve). Spadek do 3% wcale mnie nie dziwi (pewnie przerzucili się na Simsy od EA:), znając mentalność użytkowników OS X. Niezainteresowani hardcorowymi grami, nieobecni w społeczności modderów, czyli dla Valve żaden z nich zysk. Zresztą, czysto technicznie, OS X to obecnie najgorsza platforma do gier.

      BTW Penumbra (3 części) była chyba pierwszą grą jaką kupiłem "cyfrowo" ze sklepu twórców;)

  2. Trzeba pamiętać, że instalacje przez Wine liczone są jako Windows, więc faktyczny udział na pewno jest znacznie wyższy. Sam mam na moim ubuntu 3 gry zainstalowane przez klienta linuxowego a 7 przez WIne.

    • Jakbyś czytał źródła, to byś wiedział, że statystyki wykonywane są na podstawie ankiety.

    • HL2 działa na Galliumie? Jaką masz grafikę?
      Chyba za pół roku porzucę starego xservera i wrócę na Galliuma :) Już nigdy, przenigdy kart AMD, chyba że z najnowszej serii, co nie porzucą rozwoju tak szybko.

    • Ugh… to fatalnie.
      Klient, który automatycznie sczytuje dane mojego kompa łącznie z zainstalowanym oprogramowaniem i wysyła cholera wie gdzie. A ludzie mówią, że MS bawi się w szpiegostwo.
      Z drugiej strony wtedy faktycznie Wine będzie rejestrowane jako system podany przez ten nieemulator.

  3. prosze odpowiedzec mi na jedno pytanie, jestem linuksowcem z dziada pradziada, linuksa uzywam daltego ponieważ wszystko jest na nim za free, rozumiem że gry ze steama również są za free?? jezeli ie to po jaki ch..uj meczyc sie z linuksem

    • to niby dużo ?
      12GiB to dużo gdzie co druga osoba ma internet szybszy niż 10 mb/s, rozumiem że jak ktoś się telepie z 512kb/s albo 1-2mb/s to ma problem ale takie rzeczy to tylko chyba na terenach wiejskich ja sam nie mieszkam w jakiejś metropolii a nie oferują tu nigdzie wolniejszego internetu niż 20mb/s

    • kwahoo nie wie co to dual wan, nie wie co to miasto, nie wie co to podział łącza. ja to nieważne mogę ściągać to naweat 2 dni, ale dzięki konfiguracji nic tego nie odczuwam. idę jeść obiad 100% zapier***** podchodzę zaczynam oglądać youtube ściąganie ograniczamy 1/10 maks transferu.

    • Nie zawsze jest ten komfort. Wspominasz o stałym połączeniu, a co z internetem mobilnym, dodatkowo z limitami transferu? Dodatkowo nawet w większych miastach jest problem – mieszkam w Poznaniu, dzielnicy wcale nie aż tak daleko do centrum, bo w godzinkę piszeszo jesteś na Starym Rynku, tramwajem czy autem parędziesiąt minut, a w dzielnicy tej nie mam co podchodzić do internetu mobilnego bo brak zasięgu, a najlepszą ofertą była tu Netia z 3Mb. Firma w której pracuję jest niemal w ścisłym centrum, a najlepszą ofertą na tę okolicę było 8Mb na moment zakładania. Podobnie w mniejszych miastach, gdzie providerzy są lokalni a nie masowi, ciężko z dobrymi ofertami. Do niektórych miejsc w kraju internet nawet nie dociera, co jest średnio śmieszne i trzeba telepać się z internetem przez komórkę. Generalnie jest wiele zależności i choćby się chciało, to internet w naszym kraju jest pod sporym zróżnicowaniem przepustowości – łącze 10Mb/s to jeszcze nie standard a tylko przyjemność, którą można sobie zaoferować, tym bardziej iż często oferta 10Mb/s lub więcej jest często jako lepik i zarazem dodatek, jak weźmiesz jeszcze jakąś ofertę telewizyjną do tego czy coś w ten deseń. Pewnie – znajdzie się provider, u którego będzie to normalna usługa, nie jako jakiś dodatek do oferty TV, ale nadal nie jest to standardem jeszcze – średnim standardem przepustowości w naszym kraju według statystyk jest 3-4Mb/s, więc to jeszcze daleko do takich 10Mb/s, niestety.

  4. Do autora albo moderatora:
    Linux zwiększył swój udział o ponad 100%, albo jeśli już, to o 1,07 punktu procentowego.
    Wypadałoby poprawić tego babola w artykule.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj