Tablet Spark z interfejsem KDE Plasma Active

Tablet Spark z interfejsem KDE Plasma Active

przez -
13 2095
Tablet Vivaldi

Aaron J. Seigo, z zespołu rozwijającego KDE Plasma Active poinformował na swoim blogu o tablecie Spark, który to prawdopodobnie będzie pierwszym urządzeniem z preinstalowanym interfejsem Plasma Active. KDE Plasma Active jest wersją środowiska graficznego skierowanego na urządzenia mobilne, takie jak tablety, centra multimedialne, smartfony. Plasma Active działa na specjalnie zmodyfikowanym Linuksie, włączając w to jądro Linux, Qt i KDE Plasma Framework.

Tablet Spark

Specyfikacja techniczna:

 • Procesor ARM 1GHz AMLogic
 • Mali-400 GPU
 • 512 MB RAM
 • 4GB pamięci wewnętrznej oraz gniazdo kart SD
 • 7 calowy ekran pojemnościowy z multi-touch
 • Łączność Wi-Fi

Prócz tego mają być dostępne różnego rodzaju aplikacje ze specjalnej strony internetowej, oraz darmowe książki elektroniczne z projektu Project Gutenberg. Cena urządzenia ma się zamknąć w 200 euro. Informacje o urządzeniu nie są jeszcze pełne, jednak szczegóły powinny pojawić się w ciągu najbliższych kilku tygodni.

13 Komentarze

  • W newsie jest wspomniane o miejscu, skąd będziemy mogli pobierać aplikacje, zatem na pewno coś tam już będzie dostępne. Pytanie pozostaje, jak stanie się to popularne?

  • Obecnie mamy przeglądarke z obsługą Flasha i Adblockiem, odtwarzacz multimedialny Bangarang, zestaw do organizacji informacji osobistych Kontact Touch, oraz pakiet biurowy Calligra Active. Jest też kilka gier ale z pewnością programów dla KDE z przystosowanym do ekranu dotykowego interfejsem będzie przybywać.

 1. Rzeczywiście jest ;)
  Jestem ciekaw testów samego systemu + dedykowane oprogramowanie. Co do urządzenia, dla mnie średnio trafione parametry. 7 calowy ekran jest za mały, a karta pamięci zamiast wbudowanych 32, czy też 64Gb pamięci mi też średnio pasuje. No i dość gruby się wydaje jak na tablet.
  Po co tam dwa gniazda Mini USB?

  • Ale ty narzekasz. Jak masz za mało pamięci, to sobie dokupujesz za 70 zł 16GB i jedziesz :) Dodatkowa pamięć, by tylko podwyższyła niepotrzebnie cenę, a tak to mamy całkiem przyzwoity czytnik za niewielkie pieniądze.

  • Wyluzuj ;) Napisałem tylko, że mi to nie odpowiada. Nie twierdzę, że to rozwiązanie nadaje się do kosza. Po prostu bardziej preferuję budowę niemodularną, w której większy nacisk położony jest na grubość urządzenia, niż na ilość złącz i gniazd na karty pamięci.
   A tak dla ścisłości, iPad ma pojemności 16, 32 i 64Gb.

 2. Całkiem fajne urządzonko, oby tylko bateria była wytrzymała, a wnioskując po grubości powinna :) Może w przyszłości zrobią też wersję z większym ekranem.
  Widziałem screeny z interfejsu, szkoda że zwykłe KDE nie ma tak schludnie wyglądających okien. Zobaczymy jak będzie się sprawował. Mam nadzieję że nie będzie blokowania aplikacji spoza sklepu.

 3. […] plasmoid listy kontaktów, który po prostu wyświetla kontakty… Został opracowany w ramach Google Summer of Code przez Francesco Nwokeka i ma ułatwić komunikowanie się na urządzeniach z ekranem dotykowym. Możliwe, że znajdzie zastosowanie w tablecie Spark. […]

Odpowiedz