Tcl/Tk 8.6

Tcl/Tk 8.6

przez -
1 1140
Open Source

Tcl to język interpretowany, o składni podobnej do skryptów powłoki, stosunkowo łatwy do opanowania i jednocześnie bardzo elastyczny. Tcl 8.6 został upubliczniony 20 grudnia, wraz z biblioteką Tk, służącą do budowania graficznych interfejsów użytkownika, która powszechnie używana jest także w innych językach: PerlTk, Tkinter, RubyTk. Ekosystem Tcl, mimo 25-letniej historii, pozostaje nieco w cieniu innych języków skryptowych, będąc ściśle powiązany z Tk, w pewnym sensie z SQLite, a także posiadając moduł Apache Rivet, do tworzenia dynamicznych stron internetowych.

Nowa wersja Tcl przynosi takie zmiany jak:

 • Możliwość programowania obiektowego jest domyślnie wbudowana w język. Do tej pory istniały liczne rozszerzenia implementujące obiektowość, jedno z nich zostało domyślnie włączone do języka.
 • Wywoływanie procedur bez korzystania ze stosu pozwala na bezpieczne rekursywne zagnieżdżanie wywołań.
 • Rozbudowanie obsługi wyjątków. Do niedawna istniało jedynie polecenie catch, które umożliwiało ich obsługę, obecnie uzupełniono o znane z innych języków try oraz finally
 • Domyślnie zaimplementowaną wielowątkowość.
 • Obsługę baz danych SQL. Wbudowany interfejs tdbc pozwala na podłączenie do PostgreSQL, MySQL, SQLite oraz poprzez ODBC
 • Protokół IPv6 po stronie zarówno klienta jak i serwera.
 • Kompresję Zlib dla strumieni danych.

Wszystkie powyższe zmiany być może zainteresują i przyciągną kolejnych programistów, gdyż Tcl w dzisiejszych czasach utracił wielu użytkowników na rzecz Pythona czy języka Ruby. Zupełnie niesłusznie, gdyż w połączeniu z Tk stanowi prawdziwie  wieloplatformowe narzędzie do szybkiego tworzenia aplikacji z graficznym interfejsem, dostępne zarówno w systemie Linux, jak i Windows oraz Mac OS X dzięki firmie ActiveState. Język ten doskonale nadaje się także do tworzenia aplikacji sieciowych, czego dowodem niech będzie jego wiki, które działa na serwerze napisanym w czystym Tcl i stanowi kopalnię wiedzy dla jego miłośników.

Zmiany w bibliotece Tk nie są tak kluczowe jak w samym języku Tcl. Wśród nich:

 • Wbudowana obsługa obrazów PNG
 • Nowy interfejs dialogu wyboru czcionki
 • Wyświetlanie tekstu pod różnym kątem
 • Przesuwanie obiektów na widżecie Canvas

Apache Rivet 2.0.6 i Apache Rivet 2.1.0

Z językiem Tcl ściśle związany jest projekt Apache Rivet. Jest to moduł implementujący obsługę języka Tcl dla serwera www, dzięki czemu miłośnicy tego języka mogą używać go, w połączeniu z serwerem Apache do tworzenia dynamicznych stron www.

SQLite

Włączenie biblioteki SQLite, której ostatnia wersja także ujrzało światło dzienne w grudniu, do ekosystemu Tcl może wydawać się nadużyciem, ale tak się składa że twórca tej bazy danych był aktywnym programistą rdzenia języka Tcl. Jako ciekawostkę można przytoczyć fakt, że ślady powiązań obu projektów widać także w obrazkach reprezentujących logo obu projektów. Charakterystyczne piórko widoczne w tych obrazkach pochodzi właśnie od skojarzenia z wymową skrótu Tcl, która brzmi jak angielskie słowo tickle, co oznacza łaskotać.

SQLiteStudio 2.1.0

Sylwestrowe wydanie SQLiteSudio spina klamrą poprzednie wiadomości, gdyż narzędzie to, przeznaczone do zarządzania bazami danych w formacie SQLite, napisane jest właśnie w języku Tcl z użyciem bibliotek Tk, co jeszcze raz potwierdza przydatność tego języka.

1 komentarz

Odpowiedz