Od ponad 10 lat jesteśmy w pełni uzależnieni od Internetu. Oczywiście chodzi tutaj o biznes, społeczności, emaile, gry, rozmowy i wiele innych. Korzystają z niego wszyscy, od małych dzieci po osoby starsze. Prócz tego komputery, smartfony i tablety na dobre zagościły w naszym życiu. Jest już nieliczna grupa osób, które są w stanie wytrzymać kilka godzin lub dni bez skorzystania z tych urządzeń. Do tego dochodzą również aplikacje, które w dobie cyfrowego życia są nam niezbędne w korzystaniu.

Portale społecznościowe stały się swoistym centrum utrzymywania kontaktów ze znajomymi. Dzięki takim serwisom jak Facebook, Instagram, Snapchat, czy Twitter możemy być ze wszystkim na bieżąco. Słyszy się nawet czasem stwierdzenia: „jeśli nie masz Facebooka to nie istniejesz”. Dzięki najpopularniejszym aplikacjom internetowym zwiększyła się liczba naszych znajomości. Niestety, musiało się to odbyć kosztem ich jakości, ponieważ nie da się utrzymywać prawdziwej relacji z setkami osób jednocześnie.

Jest to tzw. społecznościowe uzależnienie, które z jednej strony ułatwia kontakty, a z drugiej odcina nas od rzeczywistości. Coraz częściej w restauracjach czy pubach widujemy znajomych, którzy niby spotkali się, aby wspólnie spędzić czas, ale każda z osób i tak siedzi z telefonem w swoim indywidualnym, oderwanym świecie. Wielu osobom ciężko jest zrozumieć, że imitacja prawdziwego świata zawsze pozostanie tylko jego symulacją.

Przejdźmy teraz do aplikacji, które zmieniły lub ułatwiły życie na wiele sposobów:

  • Mozilla Firefox – przeglądarka Internetowa, która zrewolucjonizował korzystanie z sieci. Była też jedną z pierwszych przeglądarek wspierających najbardziej aktualne standardy sieciowe
  • Wyszukiwarka Google – zmieniła oblicze Internetu, wypierając wszystkie dotychczasowe silniki do wyszukiwania na początku XXI wieku.
  • GMail – webowa poczta Internetowa. W 2006 roku zrobiła istną rewolucję na rynku, a obecnie korzysta z niej kilkadziesiąt milionów ludzi i firm
  • Facebook – na początku miał to być serwis typowo uczelniany w USA. Twórcy jednakże dostrzegli potencjał i rozpowszechnili na całym Świecie. Wyparł wszystkie inne podobne serwisy społecznościowe, spychając je na margines
  • Thunderbird – uznawany obecnie za jeden z najlepszych, darmowych klientów poczty elektronicznej. Rozwijany nieprzerwanie od ponad 15 lat, towarzyszy wielu osobom na ich komputerach
  • Linux – początkowo projekt hobby, a dzisiaj ogromna machina biznesowa z której korzysta cały Świat. Jądro Linux jest podstawą wielu systemów: Android, RHEL, CentOS, Oracle Linux, SUSE, Debian i wielu innych.
  • iPhone – być może nie pierwszy na rynku, ale to on zapoczątkował rewolucję smartfonów w postaci, jaką znamy obecnie.

Dzięki tym i wielu innym technologiom nasze życie stało się prostsze na wiele sposobów. Łatwo jest do każdego dotrzeć – zarówno fizycznie, jak i elektronicznie. Wiele czynności może być wspomaganych przez komputery i telefony. Jednak z każdą kolejną odpowiedzialnością przejmowaną przez technologię – jesteśmy od niej coraz bardziej uzależnieni. Z pewnością możemy stwierdzić jedno: ogromne rzesze osób nie wyobrażają sobie teraz funkcjonowania nawet na podstawowym poziomie bez pomocy tych aplikacji, usług i urządzeń.

PRZEZSynertime
Poprzedni artykułZmarł Kristoffer H. Rose – długoletni współpracownik projektu Debian
Następny artykułStrefa Niezależnych Twórców Gier podczas Poznań Game Arena 2016
Michał Olber
Interesuję się głównie sprzętem i działaniem jego pod systemami GNU/Linux. Testuję różne dystrybucje i robię recenzje. Interesuję się działaniem sprzętu pod Linuksem, dzięki czemu wiem, jaki zestaw komputerowy wybierać :)

2 KOMENTARZE

  1. Wiadomo, że technologię ułatwiają nam życie, ale czy cała ludzkość nie jest już od niej uzależniona? Wyobraźmy sobie dzień bez sprawdzania facebooka, instagrama, meila…. Najgorsze jest to, że własne dzieci od najmłodszych lat pozwalamy korzystać z tych aplikacji. Żyjemy w takich czasach, że bez technologii nie da się normalnie funkcjonować, NIESTETY.

    • własne dzieci od najmłodszych lat pozwalamy korzystać z tych aplikacji

      Kto pozwala to pozwala. Ja osobiście jeszcze nie mam dzieci, ale jak wpadam do znajomych i dają dziecku tableta albo telefon tylko po to żeby zjadło obiad to aż mnie skręca od środka. Ja się wychowałem w latach ’90 i wtedy to było super – różnego rodzaju gry i zabawy, a jak ktoś sobie rękę złamał to nie robiono z tego teatru tak jak teraz (ostatnio jakaś matka była pociągnięta do odpowiedzialności, bo dziecko złamało rękę, serio).

      A wracając, nie zapominajmy, że Linux obecny jest nie tylko w urządzeniach typu smartfony, telewizory, czy jądro systemów serwerowych, ale też instalowane są w różnego rodzaju sprzętach medycznych, w maszynach na produkcjach, czy nawet do obsługi rakiet i statków kosmicznych.
      Bardzo dużo programistów wybiera Linuxa albo OS X ze względu na środowisko, bo niestety, ale Windows nadaje się tylko dla prostych ludzi, albo dla „gejmerów”, bo z doświadczenia wiem, że na tym nie da się normalnie programować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj