Niedawno twórcy Raspberry Pi udostępnili możliwość podkręcania taktowania procesora. Tak zwany Turbo Mode pozwala na zwiększanie wydajności urządzenia bez utraty gwarancji. Udostępniono 5 trybów pracy, które zwiększają napięcie na procesorze. Postanowiliśmy sprawdzić urządzenia na każdym z tych poziomów.

Raspberry Pi Foundation udostępniło dodatkowe menu overclock w narzędziu raspi-config. Pozwala ono na zwiększanie wydajności urządzenia w prosty sposób. Podczas podkręcania zaleca się korzystanie ze stabilnego źródła zasilania (5V). Nie należy korzystać z portu USB. Wartość over_voltage=6, oznacza że napięcie na układzie wzrośnie z 1.2V do 1.35V.

Turbo Mode w Raspberry Pi

Narzędzie dopisuje odpowiednie parametry do pliku /boot/config.txt. Do wyboru mamy tryby None, Modest, Medium, High oraz Turbo.

  • None – CPU: 700MHz ARM, GPU: 250MHz, SDRAM: 400MHz, 0 overvolt
  • Modest – CPU: 800MHz ARM, GPU: 300MHz core, SDRAM: 400MHz, 0 overvolt
  • Medium – CPU: 900MHz ARM, GPU: 333MHz core, SDRAM: 450MHz, 2 overvolt
  • High – CPU: 950MHz ARM, GPU: 450MHz core, SDRAM: 450MHz, 6 overvolt
  • Turbo – CPU: 1000MHz ARM, GPU: 500MHz core, SDRAM: 500MHz, 6 overvolt

Turbo Mode w Raspberry Pi

Po zmianie ustawień w narzędziu, należy ponownie uruchomić Raspberry Pi i cieszyć się nową prędkością procesora. Do testów wykorzystaliśmy pakiet Phoronix Test Suite. Wykonaliśmy w nim 7 różnych testów oraz dodatkowo zmierzyliśmy czas kompilacji jądra Linux.

Sprawdziliśmy również czas kompilacji jądra w trybie Turbo. Czas kompilacji był o 43% krótszy niż w przypadku trybu None. Zwiększenie taktowania procesora z 700 MHz do 1000 MHz (skok o 40%).

Kompilacja jądra pod Raspberry Pi w trybie Turbo

Jak widać wydajność całego urządzenia rośnie. Wąskim gardłem może okazać się wydajność zapisu oraz odczytu na kartę SD. Zatem miłego podkręcania swoich Raspberry Pi, zwłaszcza że nie tracicie gwarancji.

10 Komentarze

    • "Wartość over_voltage=6, oznacza że napięcie na układzie wzrośnie z 1.2V do 1.35V." – przeczytaj najpierw artykuł, potem pytaj.

Odpowiedz