TimeShift to specjalistyczna aplikacja dla systemów Linux, która odpowiada za wykonywanie okresowych migawek głównego systemu plików. W razie awarii można bezproblemowo przywrócić wcześniej utworzone kopie zapasowe. Program działa podobnie do funkcji Przywracanie Systemu w Windows oraz narzędzia Time Machine w OS X. Migawki są robione przy użyciu narzędzi rsync i hard-links. Te same pliki są współdzielone pomiędzy różnymi wersjami, aby zaoszczędzić miejsce. Każda migawka to pełna kopia zapasowa systemu, którą można przeglądać przy użyciu menedżera plików.

TimeShift został zaprojektowany do ochrony systemu plików i ustawień. Z migawek wyłączone są pliki użytkownika, jak dokumenty, zdjęcia, muzyka itp, które to możemy chronić przy użyciu BackInTime.

Instalacja

Należy dodać repozytorium ppa:teejee2008/ppa, odświeżyć listę pakietów i zainstalować program timeshift. Można także użyć poniższych poleceń:
[bash]
sudo apt-add-repository -y ppa:teejee2008/ppa
sudo aptitude update
sudo aptitude install timeshift
[/bash]

Czasami będzie wymagane doinstalowanie dodatkowych pakietów: libgtk-3, libgee2, libsoup, libjson-glib, rsync. Należy także pamiętać, że wspierane są jedynie systemy, które wykorzystują menedżera uruchamiania GRUB 2.

Użytkowanie TimeShift

Przy pierwszym uruchomieniu wydawało się nam, iż można zmienić docelową lokalizację wykonywania migawek, czyli: code>/root/timeshift. Niestety, ale obecnie nie da się tego zrobić. Drugą ważną sprawą jest czas wykonywania kopii. TimeShift dodaje wpis w cronie, z domyślną wartością 30 minut, od czasu pierwszego uruchomienia. Sprawdza i wykonuje kopie dopiero w momencie, kiedy jest to wymagane lub zaszła jakaś większa zmiana w plikach systemowych.

TimeShift używa specjalnego systemu migawek, aby zaoszczędzić miejsce na dysku. Można to zauważyć na obrazkach: Pierwsza migawka oraz Druga migawka, gdzie pierwsza kopia zajmuje 5.6 GB, natomiast już druga około 100 MB.

Przywracanie plików można wykonać z poziomu Live CD lub uruchomionego systemu. W tym drugim przypadku aplikacja sama wykona ponowne uruchomienie, aby ukończyć cały proces.

TimeShift - przywracanie systemu

U nas przywracanie zrobiliśmy po aktualizacji systemu i wszystko przebiegło bez zarzutu.

10 Komentarze

  1. „można wykonać z poziomu Live CD” – to znaczy? – jest jakiś gotowy LiveCD? np. odpalam sobie okresowo z płyty Live by zrobić kopie?

  2. Wg mnie wygodniejszy i uniwersalniejszy jest rsnapshot – działa na tej samej zasadzie, ale jest w pełni konfigurowalny i dość standardowy – w większosci dystrybucji po prostu jest.

Odpowiedz