Tizen – sprzeczka deweloperów Samsunga i Intela

Tizen – sprzeczka deweloperów Samsunga i Intela

przez -
1 575
System operacyjny, systemy operacyjne

Tizen to system operacyjny dla urządzeń mobilnych, który jest rozwijany przez firmy Samsung i Intel we współpracy z Linux Foundation, LiMo Foundation. Powstał na bazie projektu MeeGo, rozwijanego przez firmę Nokia, która go porzuciła. Nie tak dawno wydano Tizen 1.0, który ujednolicił i ustabilizował całe API oraz SDK dla deweloperów. Kilka dni temu Arjan van de Ven z Intela, wystosował krótką wiadomość na listach mailingowych lists.tizen.org, w której oskarża deweloperów Samsunga o utrudnianie prac i używanie przestarzałych bibliotek.

Okazuje się, że w sierpniu Kim Kibum z załogi Samsunga zrobił dość radykalny krok, usuwając nowoczesne narzędzie Bootchart oparte na języku C i dodając dość przestarzałą wersję, opartą na Javie z 2005 roku. Cała sprawa bardzo dziwi, nawet biorąc pod uwagę fakt, że spora część kodu Tizena, bazuje na Samsung Linux Platform.

Dzień później pojawiły się dwie wiadomości od Arjana: Question about your Tizen bootchart commit i Samsung clobbering all of Intel/others work??, w których wypomina Samsungowi zablokowanie i zniweczenie prac wielu programistów z ostatnich 15 miesięcy. Dodaje także, że przez takie posunięcie, może to kosztować społeczność miliony dolarów.