Na Tizen Developers Conference pokazano ultrabook Intela z systemem operacyjnym Tizen. Pulpit Tizen Shell został oparty na GNOME 3 Shell i ma to być podstawa do wydania Tizena 3 na koniec tego roku. Deweloperom Intela udało się bezproblemowo uruchomić większość aplikacji na Linuksa, jak Shotwell, Rhythmbox, Steam, a nawet Tizen Web Apps.

Przypomnijmy, że interfejs Tizena jest zbudowany w oparciu o menedżera okien Enlightenment, z użyciem jądra Linux. Frontend zapewnia API webowe, które udostępnia interfejs dla aplikacji, systemu plików, NFC i innych usług.

Cały kod Tizena na laptopie Intela zostanie niedługo przekazany do projektu Tizen i udostępniony szerszemu gronu odbiorców.

20 Komentarze

 1. Dobrze rozumiem?

  Mają rdzeń napisany w EFL, do aplikacji używają HTML5, a na to nałozyli badziewne g3?

  Nie ma to jak konsekwencja. Paranoja. :D

  • Aplikacje mogą być natywne albo webowe. Używają Elev8 który jest nakładką na EFL pozwalającą tworzyć interfejs w sposób zbliżony do QML w JavaScripcie ("Like Node.js, but for UI."), który dobrze współdziała z Gnome Shell. W czym problem?

  • W tym, że g3 jest beznadziejene. Skoro już mają EFL to mogliby budować środowisko na E, a nie wrzucać g3 i ich poronione pomysły.

  • Ociężałe, ciągłe problemy ze sterownikami graficzymi (przez pewien czas nieużywalne na Rdeonach), deweloperzy ignorujacy uzytkowników. Za mało?

  • Beep, your argument is invalid. Wady które podałeś mają się nijak do zastosowania GS przez twórców tizena:

   – Ociężałość jest miarą względną, która zależy od sprzętu i gustu.
   – System tworzony przez Intela będzie dostosowywany do kart graficznych produkowanych przez Intela, a na nich Gnome całkiem ładnie śmiga
   – Deweloperzy Gnome ignorujący użytkowników, to najbardziej kuriozalny argument, w stosunku do Tizena, który z tą ignorancją ma niewiele wspólnego, gdyż jego twórcy bazują tylko na t-e-c-h-n-o-l-o-g-i-i Gnome.

  • " to najbardziej kuriozalny argument, w stosunku do Tizena"

   Argumenty odnosiły się do g3, przecież o nie prosiłeś.

  • g3 to karabin maszynowy, a dyskusja toczy się na temat Tizen Shell i zastosowania przez niego technologii gnome 3…

  • To nie wiem z kim dyskutujesz. Ale ja od paru komentarzy pisałem wyłącznie o g3, ponieważ z Tizen Shell nie miałem doczynienia, tak jak wiekszość ludzi na tej planecie. ;)

   g3 to karabin maszynowy, aha… czyli? ;) Jakoś nie widzę współnych cech.

  • "Mają rdzeń napisany w EFL, do aplikacji używają HTML5, a na to nałozyli badziewne g3?
   Nie ma to jak konsekwencja. Paranoja. :D "

   Gnome3 pozwala uruchomić więcej aplikacji niż EFL. Aplikacje w JavaSrcript i HTML5 nie są takie wydajne jak napisane w C, a przepisanie (jak również całego Gnome Shell) ich na EFL to zbyt dużo pracy. SDK do Tizena pracuje na Eclipse, które ma natywny wygląd na Gnome. Intel od dawna używa Gnome (np. MeeGo).
   Ciekaw jestem czy po wyjściu Qt5 dla Tizena będzie większe zainteresowanie w portowaniu KDE.

  • "Intel od dawna używa Gnome (np. MeeGo)"

   Ty tak na serio? Gdzie widziałeś gnome w MeeGo?

   To po co wogóle pisali rdzeń w EFL?

  • "Ty tak na serio? Gdzie widziałeś gnome w MeeGo?"
   Pomyliłem się. Chodziło mi o Moblina, ale w MeeGo też została możliość użycia Gtk+, aby zachować kompatybilność z aplikacjami napisanymi dla tej biblioteki. W Moblinie używano XCFE ale była też wersja z Gnome.

   "To po co wogóle pisali rdzeń w EFL?"

   Też się zastanawiam ;) Kolejne projekty zmieniały menadżera okien więc nic dziwnego, że długo trzeba było czekać na konkretne efekty. Mogli już zostawić Qt z MeeGo (a benchmarki pokazują, że aplikacje pisane w EFL nie są wcale wydajniejsze), a tak żeby odpalić więcej aplikacji muszą teraz sztukować EFL Gnomem.

  • I dlatego w pierwszym komentarzu zarzuciłem im brak konsekwencji. Zgadzam sie, że Qt byłoby najlepszym rozwiązaniem. Ale widać obrazili sie wtedy na Nokię.

 2. Ja to już się gubię w tych systemach mobilnych. A ten system, który Nokia zaprezentowała z Nokią 501, to nie jest Meego (w wersji okrojonej)?

Odpowiedz