Nasze podsumowanie minionego roku zamykamy polskim akcentem za sprawą ostatnich produkcji 11bit studios i The Farm 51. Poza nimi do najlepszej dwudziestki zaliczyliśmy także powrót legendarnych robaczków i pierwszy komercyjny symulator ciężarówek na Linuksa.

Anomaly 2

Anomaly 2

11 bit studios po raz drugi atakuje nas swoim odwróconym tower defense (a właściwie trzeci jeżeli policzyć Anomaly Korea). Druga część gry to przede wszystkim nowa kampania kontynuująca historię obrony Ziemi przed najeźdźcami z kosmosu, którzy przybyli wraz z meteorytem. W tej części nasze jednostki możemy zamieniać w alternatywną formę dzięki, której nabierają one nowych właściwości. Jeżeli pierwsza część wydawała wam się zbyt łatwa, to w drugiej przygotowano jeszcze trudniejsze misje. Najważniejszą zmianą jest jednak dodanie trybu multiplayer, w którym jeden gracz kontrolując obcych stawia wieżyczki, a drugi stara się zniszczyć ich generatory.

Worms: Reloaded

Worms: Reloaded

W kalendarium warto zapisać również powrót kultowych robaczków na komputery, które późną jesienią pojawiły się także na linuksie. Po kilku latach mniej lub bardziej udanych eksperymentów, brytyjskie Team 17 powróciło do korzeni renowując klasyczne, dwuwymiarowe plansze i serwując nam po kilkunastu latach legendarny arsenał broni – w tym między innymi Armageddon, Napalm i prawdziwą wisieńkę na torcie – Święty Granat. Nowe przygody wojujących ze sobą stworków oferują nam kilka zupełnie nowych trybów gry, 35 misji dla pojedynczego gracza wraz z liczącą 30 zadań kampanią Warzone i rozbudowany tryb sieciowy. Pamiętajcie – pożryj, albo zostań pożarty.

Euro Truck Simulator 2

Euro Truck Simulator 2

SCS Software był jedną z pierwszych jaskółek na linuksowym Steam i jednocześnie pierwszym natywnym komercyjnym symulatorem ciężarówek, mimo, że historia czeskiego studia, lidera w dziedzinie symulatorów cięższych pojazdów, sięga słynnej serii 18 Wheels of Steel. Najnowszej odsłonie – Euro Truck Simulator 2 – daleko do przełomu jakim był m.in. Hard Truck, ale widać, że produkcja niesie ze sobą zupełnie inne wrażenia niż poprzednicy.

Wszystko dzięki nowemu silnikowi graficznemu. Wysłużony Prism3D został odpowiednio zmodyfikowany i częściowo przepisany, co pozwoliło na powiększenie mapy Europy, dodanie nowych miast, lepszą wydajność aplikacji i więcej elementów otoczenia (bogatsze panoramy miast i krajobrazy). W stosunku do poprzednich części znacznie rozbudowano agencje pracy z ocenami pracowników i położono nacisk na ekonomię.

Poprawki widać gołym okiem również podczas prowadzenia pojazdu. Model sterowania jest o wiele bardziej wrażliwy, lepiej wspiera kierownice i pady a także pozwala na ich lepszą konfigurację. Bardzo czułe manewry wykonuje się dosyć precyzyjnie, a fizyka i charakterystyczne bujanie kabiną sprawia nam przyjemność nawet po kilku godzinach jazdy. Nie brak jednak mankamentów jak np. brak pór roku, nadal małe miasta i nudny ruch AI i częste pustki na ulicach. Tak czy inaczej, brawo SCS!

Painkiller Hell & Damnation (HD)

Painkiller Hell & Damnation (HD)

A niechaj gracze wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swoje strzelaniny mają – nawet te linuksowe. Gliwickie The Farm 51 po debiucie Necro Vision wypłynęło na szersze wody, by zaprezentować nam kontynuację przygód Daniela Garnera, który odszedł z tego świata zabierając ze sobą swoją żonę. Wskutek niewyjaśnionych okoliczności nie trafia jednak do nieba, ani do piekła, lecz zostaje wybrany do walki ze złem, co ma mu pozwolić odkupić winy i dołączyć do żony przebywającej w zaświatach. Najnowsza odsłona oparta o Unreal Engine 3 jest w tej chwili najładniejszą z wszystkich dotychczasowych edycji Painkillera a jej rozgrywka, ku uciesze fanów nietypowych strzelanin – nie uległa zbyt wielu zmianom – nasz bohater poza standardową bronią wciąż ma do dyspozycji strzelby, rakietnice a nawet.. kołkownicę.

No More Room in Hell

No More Room in Hell

Gdy nie ma więcej miejsca w piekle, umarli będą chodzić po ziemi! Takim oto zdaniem promowana jest modyfikacja Half Life 2 studia Lever Games. Ogłoszona w 2011r. zgodnie przez magazyn PC Gamer oraz portal MOD DB “najlepszą modyfikacją multiplayer roku” trafiła niedawno na Steam jako darmowa samodzielna gra i szybko zdobyła rzesze fanów. Typowy wieloosobowy survival FPS czyli niezmiernie prosty cel rozgrywki – zabij hordy zombie, nie daj się zjeść i od czasu do czasu wykonaj jakąś misje. W dokonaniu tego pomóc nam ma zestaw ponad 30 broni oraz oczywiście inni gracze ale uważaj, mogli oni zostać już zarażeni…