Kilka dni temu mieliśmy okazję przygotować artykuł, jak wygląda instalacja i konfiguracja alternatywnego oprogramowania na routerach TP-Link TL-WDR4300 i Archer C7. Zajęliśmy się potem podstawowymi funkcjami, jakie są nam oferowane przez te urządzenia, zarówno przez oryginalny firmware, jaki dd-wrt i OpenWRT. O ile większość funkcji działała bez zarzutu, naszą uwagę postanowiliśmy skupić na portach USB i możliwości podłączenia zewnętrznych pamięci przenośnych.
Do testów wykorzystaliśmy zwykły pendrive oraz dysk zewnętrzny 2.5 cala, które zostały sformatowane w systemach plików NTFS, FAT32 i EXT4. O ile wszystko działało prawidłowo na oryginalnym firmware firmy TP-Link, gdzie po podłączeniu od razu mogliśmy korzystać z dysku, o tyle pod alternatywnym oprogramowaniem pojawiło się sporo problemów.
DD-wrt wykrywał urządzenie, montował je poprawnie oraz udostępniał zasób sieciowy, jednakże w chwili wrzucania plików na zasób router się restartował (najprawdopodobniej z powodu braku zasilania lub uszkodzonych sterowników).
OpenWRT dobrze radził sobie z wykrywaniem i montowaniem partycji FAT32, z EXT4 oraz NTFS były drobne problemy. Szczególnie w NTFS uniemożliwiały one podmontowanie dysku pod sambę z powodu sposobu montowania zasobu przez OpenWRT. Raz na jakiś czas zasób znikał (podobnie jak w przypadku DD-WRT, jednakże w tym przypadku cały router nie był restartowany).
Nasze testy podzieliliśmy na dwie kategorie. Oznaczenie Małe pliki to katalog z 2000 różnej wielkości małych plików, których rozmiar nie przekraczał 20 MB. Duży plik to obraz ISO dystrybucji Ubuntu o rozmiarze 981 MB.
Poniżej prezentujemy średnie prędkości kopiowania dla różnych systemów plików.
Wnioski
Patrząc na powyższe wykresy nie trudno stwierdzić, że obecne alternatywne systemy operacyjne dla dwóch routerów TP-Linka nie spełniają swoich funkcji, jeżeli chodzi o kwestie dzielenia się plikami po sieci domowej.
W przypadku routera TP-Link TL-WDR4300 możemy jedynie mówić o poprawnym działaniu w rozgłaszaniu sieci po całym domu i biurze, zarówno dla oprogramowania dd-wrt, jak i OpenWrt.
Jeżeli weźmiemy pod uwagę router Archer C7 to dodatkowym problemem jest brak obsługi pasma 5 GHz, co jest spowodowane brakiem odpowiednich sterowników do chipa ath10k (producent układu nie udostępnił oprogramowania na wolnej licencji).
Obydwa zespoly OpenWRT i DD-WRT zalecaja uzywania ostatnich wersji oprogramowania jezeli oczekujemy od ww routerow wiekszej wydajnosci (w przypadku dd-wrt jest to az wymagane bo w repozytoriach „stable” sa bardzo stare wersje i developerzy sugeruja korzystanie z „beta”):
https://downloads.openwrt.org/snapshots/trunk/
ftp://ftp.dd-wrt.com/betas/2015/
Tylko nie zapomnijmy dokupić hot-aira, sprowadzić kość i wymienić RAM, jest to jedno z proponowanych rozwiązań spontanicznych restartów 1043ND.
Natomiast znalazłem poniekąd działające rozwiązanie na Open, które nie blokuje portu WAN: Flashować po zdowngrade’owaniu softu do jakiegoś konkretnego pa germańskie. Okazało się, że problem dotyczy samego bootloadera, który w środowisku deweloperskim był inny – stąd zastosowanie dokładnie takiego samego umożliwi prawidłową pracę urządzenia. Szczerze mówiąc takie programowanie to skandal, ale to niezwykle popularna metoda w Open Source.
Mam 3600 i z openwrt byly problemy, raz, ze wydajnosc portu WAN byla niska, dwa, ze wifi potrafilo sie zawiesic, trzy, ze router bardzo czesto po restarcie nie mial blokowanego WAN tylko po prostu ustawial go w tryb bridge i do tego instalowanie dodatkowych pakietow ktore potrafily unieruchomic router lub tworzyc konflikty. Myslalem, ze to wina sprzetu czy bootloadera, ale po przejsciu na dd-wrt wszystko dziala jak nalezy, uptimy miesieczne, wifi sie nie zwiesza, wydajnosc WAN bez problemu wystarczy do przemielenia 100 mbit przy full duplex i wszystkie bajki na temat dziwnych zachowan tp-linkow mozna w buty wlozyc bo to wszystko kwestia programowa, a nie sprzetowa. Znajomym i rodzinie jak slysze, ze tanie 841 sie wieszaja (a czesto na originalnym swietnie dzialaja) to automatycznie wrzucam ostatnie dd-wrt, chwile testuje i do dzis nie slyszalem by komus sie cos przymulilo czy zawiesilo. Wszystko tez zalezy od warunkow w jakich router ma pracowac, sieci, klientow itd, podoba mi sie openwrt bardziej, ale to z dd-wrt jestem najbardziej zadowolony bo poprostu dziala jak nalezy, tylko trzeba czasami changeloga przestudiowac ;) na szybko tutaj: http://www.dd-wrt.com/phpBB2/viewtopic.php?t=279466
Na najnowszej becie DD-WRT NA WDR4300 montowanie dysku działa już poprawnie? Bo to w sumie jedyna rzecz która powstrzymuje mnie przed zmianą oficjalnego oprogramowania