Kilka dni temu mieliśmy okazję przygotować artykuł, jak wygląda instalacja i konfiguracja alternatywnego oprogramowania na routerach TP-Link TL-WDR4300 i Archer C7. Zajęliśmy się potem podstawowymi funkcjami, jakie są nam oferowane przez te urządzenia, zarówno przez oryginalny firmware, jaki dd-wrt i OpenWRT. O ile większość funkcji działała bez zarzutu, naszą uwagę postanowiliśmy skupić na portach USB i możliwości podłączenia zewnętrznych pamięci przenośnych.

Do testów wykorzystaliśmy zwykły pendrive oraz dysk zewnętrzny 2.5 cala, które zostały sformatowane w systemach plików NTFS, FAT32 i EXT4. O ile wszystko działało prawidłowo na oryginalnym firmware firmy TP-Link, gdzie po podłączeniu od razu mogliśmy korzystać z dysku, o tyle pod alternatywnym oprogramowaniem pojawiło się sporo problemów.

DD-wrt wykrywał urządzenie, montował je poprawnie oraz udostępniał zasób sieciowy, jednakże w chwili wrzucania plików na zasób router się restartował (najprawdopodobniej z powodu braku zasilania lub uszkodzonych sterowników).

OpenWRT dobrze radził sobie z wykrywaniem i montowaniem partycji FAT32, z EXT4 oraz NTFS były drobne problemy. Szczególnie w NTFS uniemożliwiały one podmontowanie dysku pod sambę z powodu sposobu montowania zasobu przez OpenWRT. Raz na jakiś czas zasób znikał (podobnie jak w przypadku DD-WRT, jednakże w tym przypadku cały router nie był restartowany).

Nasze testy podzieliliśmy na dwie kategorie. Oznaczenie Małe pliki to katalog z 2000 różnej wielkości małych plików, których rozmiar nie przekraczał 20 MB. Duży plik to obraz ISO dystrybucji Ubuntu o rozmiarze 981 MB.

Poniżej prezentujemy średnie prędkości kopiowania dla różnych systemów plików.

Wnioski

Patrząc na powyższe wykresy nie trudno stwierdzić, że obecne alternatywne systemy operacyjne dla dwóch routerów TP-Linka nie spełniają swoich funkcji, jeżeli chodzi o kwestie dzielenia się plikami po sieci domowej.

W przypadku routera TP-Link TL-WDR4300 możemy jedynie mówić o poprawnym działaniu w rozgłaszaniu sieci po całym domu i biurze, zarówno dla oprogramowania dd-wrt, jak i OpenWrt.

Jeżeli weźmiemy pod uwagę router Archer C7 to dodatkowym problemem jest brak obsługi pasma 5 GHz, co jest spowodowane brakiem odpowiednich sterowników do chipa ath10k (producent układu nie udostępnił oprogramowania na wolnej licencji).