Trolltech przedstawia nowe Qt 4.4

Trolltech przedstawia nowe Qt 4.4

przez -
1 633
Qt

Firma Trolltech przedstawiła nową wersję swojej wielo-platformowej aplikacji wspomagającej programowanie. Mowa mianowicie o Qt 4.4, która zawiera silnik otwartym kodzie WebKit, zaawansowaną architekturę systemu dźwięków Phonon oraz bibliotekę Qt Concurrency ze wsparciem dla wielu rdzeni.

Qt to zestaw przenośnych bibliotek i narzędzi programistycznych dedykowanych dla języka C++. Ich podstawowym składnikiem są klasy służące do budowy graficznego interfejsu programów komputerowych, aczkolwiek począwszy od wersji 4.0 Qt zawiera też narzędzia do tworzenia programów konsolowych i serwerów. Biblioteka jest dostępna na wiele platform: Linux, Windows, Mac, Java, i od teraz na Windows CE. Wcześniejsze wersje wspierały: pulpity Windows („Qt/Windows”), OS X („Qt/Mac”), Java („Qt/Jambi”), pulpity Linuksa („Qt/X11”), i Linuksa dla urządzeń mobilnych („Qt for Embedded Linux,” formalnie „Qtopia”). Wersja 4.4 wspiera teraz Windows CE 5.0 i 6.0, oraz Windows Mobile 5.0 i 6.0.

qt_4dot4_qtopia

Cechy nowej biblioteki Qt 4.4:

  • Integracja z WebKit
  • Dodano wsparcie dla Windows CE
  • Integracja z systemem dźwiękowym Phonon
  • Rozszerzone wsparcie standardu XQuery XML
  • Concurrency framework
  • Interprocess communication framework
  • Nowy system pomocy

O poszczególnych cechach, krótko i treściwie znajdziemy pod tym adresem:
jarzebski.pl
Qt .4.4 można pobrać od teraz ze strony Trolltech pod tym adresem:
trolltech.com.

1 komentarz

  1. Trolltech nie siedzi z założonymi rękoma. Widać, że chłopaki cały czas pracują i są chętni portować to na inne systemy, w przeciwieństwie do firm takich, jak MS :) Ciekawy jest ten silnik WebKit. Apple się postarało i jak widać odnosi spory sukces, m.in. Epiphany :P

Odpowiedz