TrueCrypt 7.0 ze sprzętowym wsparciem akceleracji szyfrowania

TrueCrypt 7.0 ze sprzętowym wsparciem akceleracji szyfrowania

przez -
0 475
Bezpieczeństwo i szyfrowanie

Wydana została kolejna wersja znanego narzędzia do szyfrowania danych – TrueCrypt. Program jest Wolnym Oprogramowaniem i potrafi szyfrować w locie, a co najważniejsze w nowej odsłonie doczekał się sprzętowego wsparcia akceleracji szyfrowania AES. Aktualnie wspieranymi procesorami, które wykorzystuje program podczas szyfrowania są Intel core i5 oraz Core i7, zarówno mobilne, jak i stacjonarne jednostki z rozszerzeniem AES-NI.Według przeprowadzonych testów, wykorzystując sprzętową akcelerację uzyskamy 4-8-krotny wzrost prędkości, niż gdybyśmy robili to tradycyjną metodą. Niestety, ale wersja 7.0 nie wspiera procesorów AMD, ani VIA, które również posiadają odpowiednio wbudowane algorytmy.

Z reszty zmian dla użytkowników Linux warto wspomnieć o możliwości tworzenia zaszyfrowanych partycji na dyskach o rozmiarze sektora 1024, 2048, albo 4096 bytów. Reszta usprawnień to pomniejsze naprawione błędy oraz zmiany dla systemu Windows.

Na koniec warto wspomnieć, iż serwis phoronix.com planuje zintegrowanie TrueCrypt 7.0 w wersji Linuksowej swojego benchmarku Phoronix Test Suite, szczególnie możliwości testowania sprzętowej akceleracji z nowoczesnymi procesorami. Więcej zmian znajdziecie w pliku historii.