Ubuntu 11.10 Alpha 1

Ubuntu 11.10 Alpha 1

przez -
2 804
Canonical Ubuntu

Pojawiła się pierwsza alfa kolejnego wydania Ubuntu, którego wydane zaplanowano na 13 października tego roku. Ubuntu to dystrybucja wydawana, co pół roku, której numeracja pochodzi od roku oraz miesiąca, w którym została wypuszczona. Bazuje na dystrybucji Debian Sid, a głównym środowiskiem graficznym jest Unity, które opiera się o wczesny kod GNOME 3.

Nowa wersja systemu nazywa się Oneiric Ocelot. Ubuntu 11.10 to przede wszystkim pożegnanie się ze środowiskiem graficznym GNOME. W wydaniu Ubuntu 11.04 dla słabszych systemów dostępne było GNOME 2.32. W obecnej wersji wystartuje nam Unity 2D.

Zmianie uległ również menadżer logowania. Usunięto z systemu GDM (Gnome Display Manager) a na jego miejscu debiutuje LightDM. Prócz tego autorzy pozbyli się programu pocztowego Evolution, na rzecz kolejnego produktu ze stajni Mozilla – Thunderbird. Aktualnie trwają prace nad integracją z Unity, synchronizacją kontaktów z Ubuntu One oraz paskiem powiadomień.

Ubuntu 11.10 Alpha 1 to głównie aktualizacje i udoskonalenia środowiska Unity oraz Centrum Oprogramowania. Stabilne wydanie powinno pojawić się 13 października 2011 roku.

Płyty do pobrania z ubuntu.com.

2 Komentarze

  1. Cóż, dystrybucja, która jest trudniejsza w obsłudze niż Debian GNU/Linux i wolniejsza niż Fedora nie może zachwycać… Szczególnie zmianami, które z wydania na wydanie są coraz to drastyczniejsze. Niby to wszystko ładnie opakowane, ale polotu brak.

Odpowiedz